Staráte se o to, z jaké země pochází banány, které kupujete? Víte, zda dostali pracovníci na plantážích zaplaceno? Nebo jestli je náhodou nesbírají děti, které by měly sedět ve školních lavicích? Pokud na slupce nenarazíte na nálepku Fairtrade, nejspíš to tak bylo.

Co je to fair trade?

Fair trade (neboli férový obchod) je hnutí, které pomáhá zaměstnancům v zemích třetího světa. Jeho historie sahá až do období po druhé světové válce. Produkty označené nálepkou fairtrade jsou o něco dražší než ty běžné. Proč? Protože nálepka ručí za to, že při výrobě těchto produktů dostali zaměstnanci spravedlivě zaplaceno, pracují v dobrých pracovních podmínkách a že se na výrobě nepodílely děti.

První FT obchod vznikl v Nizozemí už v roce 1959. Mezi země s nejvyšším obratem FT zboží se každoročně řadí Velká Británie, USA, Belgie, Dánsko nebo třeba Itálie. Zajímavější pořadí je ale ve srovnání obratu v přepočtu na obyvatele – tam vítězí Švýcarsko. Dnes můžete férové výrobky sehnat i ve velkých řetězcích (Interspar, Globus, Kaufland, Tesco nebo DM Drogerie), značka Fair trade se dostala do podvědomí Čechů stejně jako známé značky Klasa nebo Bio. Mezi nejběžnější férové produkty patří banány, káva a čaj, čokoláda nebo víno. V Praze ale můžete narazit i na férové oblečení, šperky nebo hračky.

Co se týče banánů, mimochodem nejprodávanějšího ovoce na světě, je na tom ČR opravdu špatně. U nás na FT banán téměř nenarazíte, zatímco ve světě je to přesně naopak. Třeba ve Velké Británii je každý čtvrtý prodaný banán „etický“, ve Švýcarsku je to dokonce každý druhý. Kampaň za lepší podmínky v produkci banánů se jmenuje „ Za férové banány“.

Fairtradová města

V lednu 2011 byla v České republice zahájena kampaň Fairtradová města. Už v září 2011 se prvními férovými městy stala města Litoměřice a Vsetín. Status lze získat splněním pěti kritérií, mezi které patří založení řídící skupiny, která bude spolupracovat s městem, medializace FT, zařízení dobré dostupnosti výrobků a pořádání různých akcí. Naše město – Mladá Boleslav má nyní status kandidáta. Posledním krůčkem k získání statusu Fairtradového města chybí už jen jedna restaurace a jeden obchod, kde budou nabízet FT produkty.

Koordinátorkou řídící skupiny je studentka Gymnázia Dr. Josefa Pekaře Monika Picková. „Další členové jsou Honza Kurka a Adolf Beznoska. Myslím, že jsme skvělý tým,“ usmívá se Monika. Ta byla hlavní organizátorkou dvou Férových snídaní, které proběhly v loňském a v letošním roce. „Oslovili mne z organizace NaZemi – společnosti pro fairtrade. Poslali mi mail, zda-li bych se nechtěla ujmout organizace snídaně v našem městě. Pro Fair trade jsem to udělala ráda, myslím, že je to věc, která má smysl. Celkově dobrovolníka i jiným organizacím dělám proto, že tak trochu "splácím dluh" z mého spokojeného života. A taky proto, že se nerada nudím. Určitě mi to dalo zkušenost s organizací takové akce, poznala jsem pár lidí z MB, kteří se FT zajímají a mám úplně parádní placky s nápisem „fair trade je sexy!" vysvětluje Monika.

Letošní snídaně se kvůli nepříznivému počasí přesunula z parku do Kavárny literární. Přes čtyřicet návštěvníků mělo opět možnost ochutnat férovou kávu nebo čaj, začíst se do některé z mnoha knížek, které kavárna nabízí nebo na terásce poslouchat hudební duo Seroxat Session. Mottem letošní snídaně bylo „Pochlub se svojí buchtou!“. Na snídani opravdu nebyla nouze o sladké koláče, bábovky a dortíky. Férové snídaně probíhají každoročně po celé republice v rámci oslav Mezinárodního dne Fair Trade.

Kromě férových snídaní zažila Mladá Boleslav i první fairtradeový večírek, který se konal na začátku října. Řídící skupina zajistila nejrůznější férové dobrůtky, které mohli návštěvníci večírku v průběhu ochutnávat a popíjet. A nebylo toho málo – víno, šampaňské, spousta druhů čokolád, exotické chipsy z manioků, pražené kakaové boby nebo třeba sušené exotické ovoce.

A co Monika plánuje do budoucna? „ V nejbližší době se s řídící skupinou chystáme na Národní fairtradovou konferenci, která se koná v Litoměřicích na konci října. Posbíráme pár nápadů a trochu se poučíme, a pak určitě zase něco uspořádáme.

„Férová snídaně se určitě stane tradicí. Jelikož i FT večírek dopadl skvěle, tak ho možná zorganizujeme znovu. Přála bych si, aby v našem městě stále přibývalo víc a víc obchodů a restaurací nabízejících FT produkty, aby značku FT znalo co nejvíc lidí. A hlavně, aby si férové produkty lidé zvykli kupovat. Neplatí totiž jen za kvalitu, ale i za pracovní podmínky, které jsou pro nás naprostým standardem,“ říká mladá koordinátorka.

A co můžete udělat vy? Začít se zajímat o to, co jíte, zajít do FT obchůdku nebo restaurace ve vašem městě nebo třeba zkusit uspořádat FT snídani. Fair trade můžete rozšířit i do vašich škol – kromě férových měst se totiž i školy můžou ucházet o status Fairtradová škola. Možností je prostě celá řada.