Asertivita a vhodná argumentace jsou nejlepší řešení při hádce v běžné komunikaci. Co když ale nejde jen o banální záležitosti a v sázce je ochrana státu, životní prostředí nebo dokonce lidské životy? Jaký zvolit postup při vyjednávání? Jak obhájit stanovisko, které se vymyká osobnímu přesvědčení, ale je v zájmu země, již diplomat zastupuje? Podobným dilematům čelilo přes dvě stě studentů na letošní konferenci PragueMUN 2014.

Umění argumentace a vyjednávání v anglickém jazyce ve stylu jednání OSN si letos v Praze vyzkoušel dosud nejvyšší počet studentů například z Francie, Irska, Ruska, Albánie, Itálie či Nizozemí. Už potřetí se totiž na půdě Vysoké školy ekonomické konala konference PragueMUN (Model United Nations), což je jediný český model, který umožňuje vyzkoušet si roli diplomata.

„Organizovat konferenci takových rozměrů bylo pro mě i členy našeho klubu premiérou,“ zhodnotila prezidentka organizace Natálie Gmucová vysokou účast českých i zahraničních delegátů.

Tři dny plné zážitků a nových přátel

Konference se stejně jako v minulých ročnících uskutečnila ve třech dnech. Před samotným zahájením se na takzvaném „icebreaking evening“ sešli všichni delegáti v pražském Café Louvre a navzájem se seznamovali nad sklenkou sektu a českým jídlem. „Snažili jsme se, aby atmosféra byla co nejvíc přátelská, proto jsme pořádali každý den nějaké večerní akce pro delegáty,“ uvedla členka týmu PragueMUN Michaela Koštová. 

Po úvodních projevech hostů, například Ivana Pintéra z Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Barbory Krutákové, která zastupuje informační centrum OSN v Praze, se mohlo začít jednat. Všichni delegáti se rozdělili do sedmi ,,committees“ – Ekonomické a sociální rady, Bezpečnostní rady, Rady pro lidská práva, Historické rady bezpečnosti, VI. výboru Valného shromáždění, Programu pro životní prostředí a Komise pro budování míru. „Každé ráno jsme se střetli v comittee se svými „kolegy“ a diskutovali, vyjednávali a obhajovali zájmy svojí krajiny a snažili se najít kompromis. Podobná diskuze se, i když s menší intenzitou, konala přes oběd a v poobědové přestávce na kávu,“ řekla Ivana Kostelanská, která se konference účastnila poprvé. 

Dvanáct palčivých problémů a krizí

Celkem se v committees projednávalo dvanáct témat, mezi která patřilo například zvýšení bezpečnosti tisku ve válečných konfliktech, obnova a rozvoj v Jižním Súdánu, alternativní udržitelné energetické zdroje, či odstraňování syrských chemických zbraní.

„Každý delegát si připravil position paper se stanoviskem, které zaujímala jeho země k daným tématům. Je potřeba podrobně nastudovat zahraniční politiku dané krajiny a její návrhy na vyřešení problému,“ popsala Kostelanská postup před vyjednáváním.

Delegáti jednali prostřednictvím formálních debat, moderované či nemoderované diskuse. Na dodržování pravidel v živé a napjaté atmosféře dohlíželi takzvaní „chaiři“. 

Zájmy státu nadevše

Vlastní názor a přesvědčení musí jít stranou, i kdyby to znamenalo neuznávat lidská práva nebo obhajovat chemické zbraně.

„Nejnáročnější pro většinu delegátů i pro mě je stále mít na paměti, že nemůžete prezentovat svůj názor, ale musíte se držet zahraniční politiky země, kterou zastupujete,“ konkretizovala Kostelanská. 

Debaty a hlasování v některých committee často nebraly konce. Závěrečné usnesení si ale nakonec vyslechli všichni delegáti.

„Debaty byly plodné a v každém výboru se podařilo odhlasovat minimálně jednu rezoluci, což můžeme považovat za velký úspěch,“ sdělila Gmucová.

„Myslím si, že zkušenosti, které si studenti mohou odnést, jsou přínosné i do budoucího povolání. Studenti si rozšíří znalosti o mezinárodních vztazích, které se dají využít nejen v diplomacii a politice, ale i v podnikání,“ uzavřela Kostelanská. Kromě zkušeností získali delegáti také certifikát za úspěšné zastoupení státu na PragueMUN 2014, který pak mohou využít při přihlašování na další Model United Nations konference.

Kdo se ostýchá, je vítán jako divák nebo účastník na MiniMUNu

Pokud si studenti netroufnou hned na hlavní konferenci, mohou se na ni nejprve připravit přes MiniMUN. Koná se dvakrát do roka, na jaře a na podzim, a je určený právě studentům, kteří s konferencí nemají žádné zkušenosti.

„Hlavním tématem jarního MiniMUNu, který se uskutečnil v dubnu, byla krize na Ukrajině,“ specifikovala Koštová.
Druhá možnost, jak nasát atmosféru, zažít na vlastní kůži ostřejší slovní přestřelky v anglickém jazyce a zároveň se přiučit v oblasti rétoriky a pohotové argumentace, je stát se divákem.

„To jsem například dělala minulý rok jako dobrovolník, pouze jsem přihlížela a učila se od zkušených delegátů. Letos jsem byla nejen součást organizačního týmu, ale i delegát,“ popsala Koštová své začátky.


Bottom line: „Diplomacie je box v glazé rukavičkách, při němž místo gongu zní cinkání sklenic se sektem.“ (George Pompidou)