Dobrovolnictví, studijní pobyty, stáže nebo workcampy, většina z toho v zahraničí a velká část finančně podporovaná. Všechno na jednom webu, administrovaném dobrovolně studenty. Portál Mladiinfo se především snaží přesvědčit studenty, že pokud opravdu chtějí, vyjet do zahraničí není až takový problém. 

První nezisková organizace Mladiinfo, která si dávala za cíl informovat studenty o příležitostech vycestování do zahraničí, vznikla v Makedonii. Její popularita se ale brzy dostala až za makedonské hranice, a tak v současnosti fungují servery Mladiinfo třeba na Slovensku, v Chorvatsku nebo v Černé Hoře. Cíle jednotlivých národních organizací se nijak zásadně nezměnily. Zaměřují se na možnosti studia, neformálního vzdělávání, cestování, stáží a dobrovolnictví.

„Naším hlavním cílem je přinášet nezávislé informace v těchto oblastech a podpořit mladé lidi v tom, aby využili příležitosti, které mají. Cíl se od začátku fungování organizace nezměnil, spíše se rozšiřují a mění způsoby, kterými se jej snažíme dosahovat. Snažíme se být lepší, profesionálnější a rozšiřovat naši činnost,“ říká Markéta Nešporová, zakladatelka a současná předsedkyně české mutace Mladiinfo.

Začátky ale nebyly úplně jednoduché. „Když si vybavím začátky Mladiinfo, kdy jsme naprosto nezkušeně tápali, lámali si hlavu se vším od zakládání organizace až po tvorbu webu, mám pocit, že jsme se za ty dva roky dost posunuli a v mnoha věcech se naučili chodit,“ vzpomíná Nešporová a dodává, že velkou radost jí dělají i akce nad rámec serveru.

Nejen virtuální organizace

Aktivity organizace se ale neomezují jenom na webové stránky. Mladiinfo také pořádá akce pro veřejnost, jako jsou přednášky nebo výměny mládeže. Jak na různé typy pobytů v zahraničí zase radí průvodce – zatím na téma Levné cestování a Evropská dobrovolná služba. Další průvodce jsou zatím v přípravné fázi.

Pokud studenti zrovna nechtějí nebo nemohou vyjet do ciziny, mohou se zapojit přímo do fungování organizace. „Svůj čas organizaci Mladiinfo věnuje přibližně sedm lidí, všichni jsme ale dobrovolníci, organizace nemá žádné zaměstnance,“ zdůrazňuje Markéta Nešporová, „vážím si sítě lidí, která se kolem Mladiinfo shromáždila a s radostí musím říct, že v podstatě všichni, kteří stáli u zrodu, vydrželi v organizaci dodnes. Mám vždycky radost, když se mi ozve někdo, kdo by chtěl Mladiinfo pomoct jako dobrovolník.“

„Na Mladiinfo jsem narazila při svém vyhledávání na internetu, kdy jsem se snažila něco dozvědět o stipendiích a možnostech studia v cizině. Stránka se mi líbila, a začala jsem ji proto sledovat pravidelně,“ popisuje jedna z redaktorek webu Tereza Hronová, jak se o Mladiinfo dozvěděla. „Nakonec jsem se chytla příležitosti také se do fungování organizace zapojit.“

Podle předsedkyně organizace ročně pomůže a poradí asi sedmdesáti studentům, z toho několik desítek se zajímá o Evropskou dobrovolnou službu. „Na každou za našich akcí přijde kolem 25 lidí, naši Průvodci mají tisíce čtenářů. Jelikož většina našich aktivit probíhá ve virtuálním světě internetu, je dost těžké odhadnout reálný dosah,“ přiznává Nešporová.

I redaktoři mají zkoušky

Jedna ze studentek zapojených do fungování organizace pokládá za její největší výhodu možnost dostat se přehledně k nezávislým informacím o stážích, studiu, cestování, dobrovolnictví a dalších, navíc od stejně starých lidí.

Ne všechny nápady se ale podaří zrealizovat. „Mezery máme v mnoha oblastech. Vzhledem k tomu, že celá organizace je spravována dobrovolníky, a to především z řad vysokoškoláků, často chybí na realizaci mnoha nápadů čas a prostor,“ přiznává Nešporová.

„V současnosti jsem na Erasmu v Anglii, a proto nemůžu být tak aktivní, jak bych si přála,“ říká Tereza Hronová, která se i z ciziny stará o facebookovou stránku organizace a loni zajišťovala třeba prezentaci Mladiinfo na brněnském Majálesu nebo změnu webového designu.

Jen využít šanci

Mezi studenty, kteří si chodí nebo píšou do Mladiinfo pro radu teď nejvíc letí dlouhodobé pobyty v zahraničí, a to jak studijní, tak pracovní. „Kdo nevyrazí během vysoké školy aspoň na čtvrt roku za hranice, jako by ani nebyl vysokoškolákem,“ připomíná předsedkyně.

I ona tak mnohé aktivity, které server nabízí, sama vyzkoušela. Kromě populárního couchsurfingu nebo spolujízdy se zúčastnila také dvou stáží v Makedonii a Bangladéši, workcampu ve Francii nebo výměny mládeže v Bulharsku.

Mladiinfo ale nechce usnout na vavřínech, a proto už teď spřádá nové plány – chystá se třeba sumář zajímavých stránek a databází z oblastí, kterým se sdružení věnuje, nebo vydání třetího průvodce, tentokrát s tématem Studium v zahraničí.

„Myslím, že naším největším přínosem je zpráva, kterou se snažíme vysílat - a to že příležitost je všude kolem nás, jen ji stačí využít,“ shrnuje Tereza Hronová hlavní přínos organizace.


 

Bottom line: Zúčastnili jste se nějakého studijního nebo dobrovolnického pobytu v zahraničí? Jaké země by vás lákaly nejvíce?