"Svět se netočí, svět se posouvá," stojí na úvodní internetové stránce vydavatelství Tablet Media, které se jako vůbec první specializuje na publikaci periodik pouze pro tablety a jehož zakladatelem je Michal Klíma. Po svých dlouholetých zkušenostech v oblasti médií se stal ředitelem a šéfem představenstva Lidových novin. V polovině devadesátých let začal pracovat ve společnosti Economia, největším vydavateli ekonomického a odborného tisku v ČR, kde byl až do roku 2009 předsedou jejího představenstva a generálním ředitelem. Po roční zkušenosti na Slovensku s vydavatelstvím 7 Plus se rozhodl zřídit své vlastní vydavatelství, ve kterém od letošního května vychází časopis Dotyk – první časopis výhradně pro tablety.

Tablety vs. tištěná média

Tablety jako informační zdroje s sebou nesou určitá specifika a umožňují nám, abychom to, co jsme se za léta naučili a zdokonalili u tištěných médií, účinně přenesli do digitální podoby a obohatili se o nové zkušenosti a poznatky.

Technologie vydávání tabletového periodika zcela zjevně velmi dobře nahrazuje tisk a rozšiřuje jeho možnosti. Zároveň náklady na vydávání tabletového periodika jsou výrazně nižší než u tištěného. Nezávislost médií závisí na ekonomické soběstačnosti, tj. nižší náklady umožňují lépe docílit ekonomické efektivity a rovněž i nezávislosti.

Na začátku května letošního roku začalo vydavatelství Tablet Media vydávat týdeník Dotyk, který si lze stáhnout zdarma. Pozitivně na něj reagují nejen čtenáři, ale i inzerenti. „Nechceme zatím mezi nás a čtenáře stavět překážku ve formě placení za obsah,“ sděluje Michal Klíma. „Chceme, aby si každý majitel tabletu mohl Dotyk stáhnout a vyzkoušet.“ Během uplynulých čtyř měsíců tak učinilo přes dvacet pět tisíc čtenářů.

Snaha vydavatelství je, aby si lidé doporučovali Dotyk mezi sebou. V rámci propagace však využívá i mailingů, notifikací (oznámení přímo na displeji tabletu), inzerce na Facebooku, klíčových slov Googlu a v srpnu probíhala billboardová kampaň. Dotyk není vyhrazen jen pro iPady a iPhony, ale rovněž pro tablety a smartphony s Androidem. Na smartphonech však čtení vyžaduje větší trpělivost. 

Velikost, potažmo rozlišení displeje jednotlivých tabletů na vizuální kvalitu periodika má také vliv. Periodikum vytvořené přímo pro tablet disponuje specifickým formátem a velikost tabletů je proměnlivá. Čím lepší displej, tím lépe se Dotyk čte. Dle zkušenosti se však dají internetová periodika číst i na poměrně malých a levných tabletech v ceně okolo dvou tisíc korun.

Týdeník Dotyk však není jen čtení, zahrnuje i animace, videa, audia, interaktivní grafy a grafiky – je tedy patrná tendence, aby čtenář nebyl omezen technologickými podmínkami. Ovšem nalézáme i tablety, zejména ty několik let staré, na kterých si Dotyk lze přečíst jen velmi obtížně nebo vůbec. Vydavatelství Tablet Media nyní testuje tablety, které jsou k dispozici na trhu, a bude vydávat doporučení pro ty, na nichž je možné číst Dotyk bez problémů.

Dezorientace informacemi

Informační kvalita zpráv dnes upadá nejen pod tíhou mocenských tlaků, ale často i kvůli neprofesionalitě, jíž je všude stále více a čemuž se Tablet Media snaží vyhnout. Proto do svého týmu přijímá zkušené redaktory nebo externisty – lidi, kteří mají nejlepší znalosti a přehled. Velmi ale také stojí o mladé redaktory, kteří by v jejím týmu chtěli pracovat, a s několika z nich již v současné době spolupracuje. Co požaduje, je jasné – úctu k řemeslu, talent a ochotu pracovat profesionálně.

_____________________________________________________________________________

Bottom line: Jakou mají podle vás šanci v budoucnu uspět periodika vydávaná výhradně pro tablety?