Studium v zahraničí má bezesporu řadu výhod, přináší mladým lidem cenné zkušenosti, umožňuje jim poznat cizí kultury a najít si nové přátele. Zatímco vyjet na zahraniční studium do Evropy je už pro české studenty díky projektu Erasmus+ poměrně snadný proces, jiné destinace ještě nejsou tak lehce dosažitelné. Jednou z nejoblíbenějších mimoevropských lokalit jsou mezi studenty Spojené státy americké. Co je na studiu v Americe láká?

„Spojené státy jsem si vybrala proto, že odmala bylo mým snem se do USA podívat. Navíc jsem od známého slyšela, že je to výborná příležitost, jak se perfektně naučit anglicky, poznat cizí kulturu a taky se trochu osamostatnit,“ říká studentka gymnázia Michaela Večeřová, která v USA strávila rok střední školy.

USA mají co nabídnout, vyjet tam ale není jednoduché

Příležitosti vycestovat pro do USA jsou otevřené i pro vysokoškoláky. Spojené státy jsou domovem těch nejprestižnějších univerzit, podle žebříčku QS World University Rankings například první dvacítku nejlepších univerzit na světě tvoří víc jak z poloviny právě školy z USA. „Pro mě byl hlavní motivací koncept "liberal arts college", který studentům umožňuje vybrat si oborové zaměření až po dvou letech čtyřletého studia. V oktávě mě bavila spousta věcí a nechtěl jsem se specializovat na jeden obor už od prvního ročníku,“ vysvětluje Matěj Jungwirth, který v USA studuje na univerzitě Beloit College.

Zařizování takové studijního pobytu ovšem není jednoduché. „Musel jsem absolvovat americký ekvivalent SCIO testů, takzvané SAT, složit anglický certifikát, sehnat přeložená doporučení od mých českých profesorů a získat oficiální kopie vysvědčení s vysvětlením známkového systému,“ vyjmenovává Jungwirth. A ani když student zvládne přijímací řízení a vyřídí veškerou administrativu, starosti mu obvykle nekončí, studium v Americe totiž nebývá právě levnou záležitostí. „Kdybych nedostal stipendium od Nadace Zdeňka Bakaly, tak bych si studium v USA nemohl dovolit – školné, ubytování a strava na jeden rok se pohybují kolem 40 až 50 tisíc dolarů,“ říká Jungwirth.

Volnější ruka při výběru předmětů

Studium na střední škole v USA a v České republice se poměrně dost liší. „V Americe existuje v podstatě jen jeden učební obor střední školy, není to jak u nás rozdělené na gymnázia a odborné školy. Rozdíl potom nastává ve výběru předmětů a jejich úrovní, kde je kladen velký důraz na specializaci,“ srovnává Večeřová.

Studenti středních škol se musí při výběru předmětů řídit určitými základními pravidly, jinak ale mají poměrně volnou ruku. Je tedy na nich, jestli se budou věnovat spíše matematice, humanitním předmětů nebo například sportu. „Hodně mě překvapila absence zeměpisu a také přístup k cizím jazykům, které se začínají vyučovat až v prvním ročníku na střední škole a nejsou vůbec povinné. Myslím si, že to je možná důvod, proč Američané nemají moc všeobecný přehled o světě,“ vysvětluje Večeřová.

Americké střední školy jsou také typické svými sportovními týmy a vzájemným soupeřením. „Na sport je kladen velký důraz. Tréninky jsou každý den a o víkendech jsou zápasy mezi školami. Je to velmi populární, sportovní zápasy bývají velkými společenskými událostmi,“ popisuje Večeřová, která se sama do řady sportovních kroužků během svého pobytu zapojila.

„Náročnost studia je ale oproti našim středním školám mnohdy až směšná. Studenti nemusí skládat žádnou závěrečnou zkoušku jako u nás, musí jen splnit dotaci hodin podle daných pravidel. Na druhou stranu jsem ale nezaznamenala žádné pokusy o opisování a učitelé byli všichni velmi vstřícní,“ říká studentka, která nyní v České republice dokončuje čtvrtý ročník.

Vysokých škol je v USA celá řada a svou kvalitou se pochopitelně liší. „Má škola je spíš menší, takže ani ve třídách nás není tolik. Profesoři neučí davy studentů a nedělají velký vlastní výzkum, takže na své studenty opravdu mají čas a rádi je přivítají v své kanceláři po hodině. Je také potřeba mnohem víc pracovat už během semestru, závěrečná zkouška totiž nesmí tvořit víc jak 35 procent známky,“ vysvětluje Jungwirth.

Američané jsou vstřícní, o světě toho ale moc nevědí

Studium v zahraničí ale pochopitelně není jen o ležení v knihách. Jedním z hlavních přínosů každého zahraničního pobytu je poznávání místní kultury a obyvatel. „Američané jsou velmi vstřícní, ze začátku jsem měla pocit, že to je přetvářka, ale u většiny z nich to tak vůbec být nemusí. Jsou zkrátka zvyklí být velmi otevření, bavit se s náhodnými kolemjdoucími a vše přehánět a zveličovat. Také jsou velmi pyšní na svou národnost,“ popisuje Večeřová.

Asi každý už někdy slyšel nějakou zábavnou historku o tom, jak Američané nedokáží na mapě nalézt nic jiného než právě svou domovinu, tento stereotyp česká studentka částečně potvrzuje. „Je pravda, že většina se vůbec nezajímá o to, co se děje za hranicemi USA,“ říká.

„Většina lidí je věřící, s tím souvisí i to, že se rodiny o výměnného studenta starají, i když za to nedostávají peníze. Také jsem se setkala hned s několika studentkami střední školy, které už v tak nízkém věku byly těhotné, je to u nich celkem běžná věc,“ vysvětluje Večeřová. Toto konzervativní prostředí je možná důvodem toho, proč se někteří američtí studenti po odchodu na vysokou školu snaží až příliš si užívat nabytou svobodu. „Čeští studenti pocházející z liberálního prostředí mají v tomto výhodu. Naopak u Američanů se na střední škole přísně dohlíží na konzumaci alkoholu a pozdní návraty domů,“ říká Jungwirth.

Autem se jezdí všude

Americký životní styl obecně je oproti tomu českému v určitých aspektech jiný. Například něco pro nás tak běžného jako chodit na krátké vzdálenosti pěšky je pro Američany nezvyklé. „Autem popojíždí i doslova na pár metrů,“ potvrzuje Večeřová. Stejně tak hromadná doprava, hlavně ve venkovských oblastech, není zdaleka tak rozvinutá jako u nás.

Přesto ale čeští studenti svého výběru nelitují. „Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. Naučila jsem se plynule anglicky, navštívila spoustu atraktivních míst, poznala jinou kulturu a hlavně jsem získala úplně nové obzory. Hodně mě to změnilo,“ hodnotí zpětně Večeřová.


Bottom line: Chtěli byste také studovat v USA? Zkuste se podívat na stránky Fulbrightovy komise >>> http://www.fulbright.cz