Podle světového žebříčku QS Top Universities se Austrálie řadí k pěti nejčastěji navštěvovaným zemím pro studium v zahraničí. Studenti z celého světa přijíždějí především kvůli perfektní angličtině, atraktivnímu životnímu stylu a za exotikou, která láká sportovce i milovníky jedinečné přírody. 

„Pro lidi, kteří mají rádi moře, teplo a rádi sportují, je to paráda. Sportovní kluby, stadiony, bazény a parky jsou všude okolo,“ sdělil své postřehy Petr Býma. Studenta politologie a mezinárodních vztahů na Karlově univerzitě zem okouzlila natolik, že se z jeho osmiměsíčního studijního pobytu stal pobyt dočasný.

Když srovnáte obě místa studia, Prahu a australský Newcastle, v čem jsou největší rozdíly? 

Velká města na jihu Austrálie mají mnohem více mezinárodní prostředí než Praha, potkává se tu celý svět. Oproti „turistické Praze“, jsou to lidé z celého světa, kteří tady pracují a žijí. Taková rozmanitost národností je skvělou příležitostí rozšířit si přehled a získat kontakty. Často jsou ve stejné situaci jako vy, noví v neznámém prostředí a bez kamarádů, tudíž se tu vztahy i důvěra budují rychleji.

Je nutné nějak se na pobyt v Austrálii připravovat?

Pro pobyt zde je dobré mít plán. Pokud jedu na pár měsíců, vylepšit si angličtinu a trochu si užít, tak se nemusím dívat tolik dopředu. Pokud ale chci v Austrálii pracovat, nebo pracovat pro australskou firmu v Asii či v Evropě, je vždy plus vystudovat univerzitu, třeba jen master za rok či rok a půl, nejlépe v oborech, po kterých je poptávka a dají se na ně získat pracovní víza.

Jaké obory to jsou?

Největší poptávka je po profesích jako IT inženýři, experti na finance či účetnictví, geologové a další. Po vystudování těchto oborů, přičemž stačí jen bakalářské či magisterské studium, se otevírá cesta k získání trvalého pracovního povolení.

Co je pro zahraničního studenta největší překážkou?

Problémem jsou ceny. Nadprůměrná, ale ne špičková univerzita, stojí cizince kolem 28 000 dolarů ročně. Dá se na to za rok a půl vydělat. Největší úskalí jsou ale studentská víza, ta oficiálně umožňují studentům z ČR odpracovat 40 hodin za 14 dní. Dá se ovšem pracovat na živnostenský list nebo si zorganizovat studium s co nejvíce prázdninami, kdy omezení neplatí – a v té době pracovat co to jde. Je možné, že Austrálie již brzy umožní mladým Čechům pracovat na tzv. Working Holiday Visa. To by znamenalo, že můžou v zemi být jako „nestudenti“ a nemuset platit a navštěvovat jazykové či jiné kurzy často nevalné úrovně jeden až dva roky, jako to mají třeba Němci, Argentinci či Italové. Bude jim tak umožněno vydělávat si na následující magisterské studium.

Australský diplom z dobrého oboru otevírá dveře do světa

Přes jaký program jste do Austrálie vycestoval?

Přes agenturu, která zařizuje studentské pobyty. Odjel jsem jen na 8 měsíců vylepšit si angličtinu a poznat Austrálii.

Bylo těžké se do Austrálie dostat, co se týče výběrového řízení, víza, administrativy?

Není to složité, agentura vše vyřídí včetně víz, pomůže vybrat školu. Nemyslím si, že když si organizujete všechno sami, tak se jedná o efektivnější cestu.

Na jaké úrovni jsou zde soukromé školy? Mají také nevalnou pověst jako u nás a jsou upřednostňovány veřejné univerzity?

Soukromých vysokých škol je z celkového počtu kolem 40 univerzit jen pár. V drtivé většině se jedná o veřejnoprávní korporace, což ale neznamená, že jejich cílem není tvořit zisk. Žádná soukromá univerzita není na špičce.

Dotazníky odhalí lenošné studenty

Jak probíhá výuka na školách?

Přednášky, semináře – podobně jako u nás doma. Mnohem více se klade důraz na spolupráci ve skupině. Skupinové práce se odevzdávají samozřejmě jako celek, každý ze studentů ovšem musí přes anonymní systém vyplnit dotazník, jak velkých přínos pro práci byl každý jednotlivý člen skupiny. Systém se tak snaží především znevýhodnit lenochy.

V Austrálii se rozšiřuje nový trend - domácí studium, kdy rodiče vyučují dítě doma. Znáte studenta, který zažil tento typ studia na vlastní kůži?

Neznám, ale hodně se rozšiřuje on-line studium na univerzitě.

Bydlel jste na koleji nebo v pronájmu?

Bydlel jsem v pronájmu. Ubytování pro studenty tady školy moc neřeší, není ani cenově zvýhodněno. Při příjezdu se člověk musí vyrovnat s obvykle nepříliš luxusním bydlením kvůli opravdu vysokým nájmům.

Jaké ubytování je pro zahraničního studenta nejvýhodnější?

Je dobré bydlet blízko kampusu, nicméně je důležité mít dobře dostupnou taky práci – prakticky všichni studenti včetně Australanů pracují. Jedinou výjimkou, kterou jsem zaznamenal, byli moji kolegové z Číny a také Saúdské Arábie. Prvním platili všechny náklady rodiče, druhým stát, včetně kapesného.

Austrálie je drahá, ale tomu odpovídají i platy

Je život v Austrálii finančně únosný?

Austrálie je drahá. Především bydlení a volnočasové aktivity. Třeba v Sydney přijde vlastní pokoj v bytě v lepší lokalitě, čímž mám na mysli dobrou a rychlou dostupnost do centra či na pláž, na zhruba 200 - 250 dolarů týdně, vstupenka do kina 15 dolarů, malé pivo 7 dolarů. Na druhou stranu v pohostinství většina mých kamarádů vydělává 20 dolarů na hodinu. Díky spropitnému často i více.

Nachází studenti v Austrálii po univerzitě uplatnění?

Záleží na tom, co studujete. Když vystudujete v Austrálii IT obor nebo finance a účetnictví, máte vysokou pravděpodobnost, že dostanete trvalé pracovní povolení. Zrovna v těchto oborech je poptávka obrovská, nástupní platy samozřejmě nesrovnatelné s těmi v Česku.

Školní rok je také koncipovaný na semestry a zkoušková období?

Ano, dokonce je možné vše studovat zhuštěně – na trimestry. Magisterský stupeň se tak dá udělat i za rok.

Je školné pro místní studenty únosné ?

Australané musí také platit a školné je drahé. Na lepší univerzitě vyjde na 20 až 30 tisíc dolarů za rok, zahraniční studenti platí ještě více, cca o 20 až 30 %.

V Austrálii státnice nemají

Jak se zde zkouší, je to srovnatelné s modelem v Česku?

Ne, vše je písemně. Je to o esejích, případně o písemných zkouškách. Pokud složíte všechny zkoušky ze všech předmětů v daném oboru a cyklu, máte splněno. Žádné velké zkoušení nakonec, jako jsou u nás státnice, se nekoná.

V čem by si české školství mohlo vzít příklad z australského?

Mezinárodnost. V Austrálii je mnohem vyšší procento zahraničních studentů. Na některých oborech činí například podíl čínských studentů až 90 %. Australské školy mají kampusy po celé Asii - Singapur, Malajsie, Čína, nabízí tedy asijským studentům australskou podobu vysokých škol, ale doma.

Jací jsou Australané?

Otevření, přátelští, milí, umí se bavit. Důvěřiví. Chtějí si život užít, bez stresu. Prostě se často chovají jako děti – v tom dobrém slova smyslu. Život je zde snadnější. Volný čas tráví venku, téměř všichni sportují. Posedávají v barech a kavárnách na ulicích.

Jak vaří ve školních kantýnách?

Hrozně a je to poměrně drahé. Studenti si nosí jídlo z domu.

Austrálie je k imigrantům jedna z nejvlídnějších zemí

Překvapilo vás něco z jejich přístupu, co jste nedokázal „překousnout“?

Ne, možná jen trochu jejich podceňování a omlouvání. Přitom Austrálie je podle mě jedna z nejvlídnějších zemí k imigrantům. Taky možná některé zákazy a nařízení jsou příliš striktní. Když se v hospodě dobře bavíte a jste hluční, tak vám často už nenalijí. Ve státě New South Wales nepouští po půl druhé ráno do žádného baru ani diskotéky. Ve tři ráno se musí přestat prodávat alkohol.

Doporučil byste studium v Austrálii studentům, kteří mají obavy z jiných mravů či jazyka?

Není čeho se obávat. Pokud je člověk trošku odolnější a má chuť pracovat, zúročí se mu to rychleji než u nás doma.

 

 


Bottom line: Láká vás studium v Austrálii? Proč ještě váháte?