Evropský parlament ve Štrasburku přijal ve druhé polovině listopadu jednotný vzdělávací program s názvem Erasmus+. Jak se od Nového roku promění jeho struktura oproti stávající a co nového svým zájemcům přinese? 

Nový program by měl vstoupit v platnost v lednu 2014 a potrvá následujících šest let. V rámci členských států Evropské unie bude sdružovat několik známých vzdělávacích projektů, které si ponechají své názvy (Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Grundtvig). Nově se však bude vztahovat i na oblast sportu, zejména toho na základní úrovni, a to vzhledem k jeho roli při sociálním začleňování a především pak v oblasti zdraví.

Důvodů vzniku programu je několik. Evropská unie se snaží zvýšit kvalitu evropského vysokoškolského vzdělání a chce přispět k jeho udržitelnému rozvoji, aby dala najevo, že je vhodnou lokalitou ke studiu, a nalákala tak další potenciální zájemce. Zároveň uvádí, že chce snížit počet studentů, kteří předčasně odcházejí ze vzdělávacího systému, zvýšit počet osob ve věku kolem 30 let, které by měly dosáhnout terciérního či obdobného vzdělání, a také do procesu více začlenit osoby se zdravotním postižením. Zlepšením dovedností mladých lidí posléze dojde i k jejich lepšímu uplatnění na trhu práce.

Inovace a rozšíření

Erasmus+ v sobě spojuje všechny výše zmíněné programy, proto se jako uchazeč může přihlásit každý, kdo splňuje věkovou hranici od 13 do 30 let. Umožňuje získávat příspěvky učitelům, školitelům, učňům, vedoucím mládeže či vedoucím amatérských sportovních organizací i dobrovolníkům. Studenti magisterských oborů mohou nově využít levnějších půjček na své zahraniční studium, zvýhodněné úvěry se pohybují od 12 000 do 18 000 eur (cena se odvíjí od délky studia). Členským státům je rovněž doporučeno, aby veškeré granty osvobodily od daní a poplatků. Nově mohou účastníci také vycestovat na dobu od několika dnů až po jeden rok.

Mezi další inovace, které Erasmus+ nabízí, patří provázanost mezi vysokými školami a podniky. Právě jejich partnerství napomůže mnoha vzdělávacím příležitostem a kvalifikacím. Dále je to partnerství mezi odbornými školami a podniky, které podpoří zaměstnatelnost tím, že vytvoří nové učební osnovy pro příslušný sektor. A nakonec snaha o internacionalizaci vysokého školství, čímž se docílí snadnějšího pohybu studentů vysokých škol mezi Evropskou unií a třetími zeměmi i jejich institucemi, a tím i snadnější spolupráce.

Více peněz, více možností

Celkový rozpočet, který byl na tento projekt vyčleněn, činí necelých patnáct miliard eur, z nichž dvě třetiny jsou určeny na stipendia. Vynaložené finanční prostředky jsou o čtyřicet procent vyšší oproti stávajícím. V rámci mobility se členské státy dohodly, že přesto, že program není schopen pojmout všechny zájemce, do roku 2020 by mělo dvacet procent vysokoškolských absolventů v Evropské unii strávit nějakou dobu studia nebo odborné přípravy v zahraničí. Například Česká republika byla v počtu účastníků programu Erasmus na šestém místě s počtem 93 000 lidí, kteří obdrželi stipendium.

Více informací možno nalézt na stránkách Evropské komise a v dokumentu Evropského parlamentu.


 

Bottom line: Přinese nový program Erasmus+ Evropské unii kýžené posílení tržní síly, jak se domnívá?