Pozastavili jste se nad titulkem tohoto článku? Říkáte si, proč se zrovna teď zabývat letními školami? Prázdniny přece nedávno skončily a další jsou v nedohlednu. Nicméně The Student Times radí: Začněte myslet na příští léto a dveře na letní školy pro vás budou otevřené.

Jádro věci spočívá v tom, že nabídka letních škol je velmi široká a jednotlivé školy kladou různé požadavky, co se týče doby podání přihlášky, kritérií přijetí či financí. Pokud si dáte práci s důkladným a včasným prozkoumáním svých možností, rozhodně zvýšíte šanci na prožití léta, které vám přidá položku do životopisu, prohloubí znalosti v oboru, jenž vás zajímá, zvýší šanci přijetí na vysněnou univerzitu či rozšíří okruh přátel. Pojďte se s TST porozhlédnout nabídkou letních škol na příští léto.

Kupříkladu Oxford Royale Academy nabízí letní kurzy pro studenty od třinácti do osmnácti let i pro dospělé. Kurzy se zaměřují například na angličtinu, média, film, leadership a další.

Druhá půlka známé „Oxbridge“ – univerzita v Cambridgi - pořádá mezinárodní letní kurzy například v oblasti vědy, středověkých studií nebo vás připraví na IELTS certifikát. Kurzy jsou určeny pro studenty bakalářských a magisterských studií i pro dospělé se zájmem o dané předměty.

Další možností jsou Summer Boarding Courses. Jednotlivé kurzy se odehrávají na internátních školách ve Velké Británii a jsou určeny pro studenty od osmi do sedmnácti let.

Z letní školy v Headingtonu v Oxfordu, určené pro studenty od třinácti do šestnácti let, se o zážitky podělila Sharon Muzikářová. „Byla to zkušenost, která spojila zábavu s učením,“ popsala Sharon.

Pokud byste uvítali návštěvu i jiné země než Velké Británie, zkuste zvážit nabídku letních kurzů pořádaných organizací CIFE. V loňském roce se mezi destinacemi objevilo Chorvatsko, Slovensko, Černé nebo Baltské moře. Výjimkou nebyla osvěžující záměna francouzštiny za angličtinu v otázce „oficiálního“ jazyka dané školy.

Pro držitele vysokoškolského titulu se zájmem o mediální studia se nabízí Princeton-Weimar letní škola. V loňském roce bylo tématem školy „Odhalení: Spoje, šrámy, hranice a rámce“. Pracovním jazykem je angličtina.

Evropská unie pořádá intenzivní letní program Erasmus, jehož pracovním jazykem je angličtina. V loňském roce pořadatelé zvolili téma „Výzvy veřejné správy uvnitř Evropské unie“.

Přesuňme se nyní do USA, kde Harvardská univerzita pořádá vlastní letní školu, nabízející až 300 kurzů zaměřených na oblasti od historie umění, přes biologii až po cizí jazyky. V seriálu rozhovorů o letních školách jste se o zážitcích z té na Harvardu mohli dočíst od studentky politologie, psychologie a sociologie Zhuo'er Xu, která ji považovala za velmi dobrou zkušenost.

Takzvaně z „první ruky“ jste se mohli v TST obohatit o vyprávění zážitků Aranky Hruškové z letní školy na prestižním Stanfordu, či přečíst rozhovor s Eliškou Podzimkovou o letní škole na New York Film Academy.

Slovenská debatná asociácia organizuje každým rokem letní školu Letná akadémia Discover. Během pobytu studenti absolvují několik kurzů dle svého výběru a setkají se s absolventy a studenty prestižních škol – Harvardu, Oxfordu a dalších. Podrobnější informace si přečtěte v článku TST nebo navštivte oficiální stránky Discover.

Představený výčet je pouhým zlomkem toho, co světové vzdělávací instituce nabízejí. Věnujte svůj čas hledáním to pravého pro vás. Zažijete skvělé léto s pocitem, že jste se naučili něco nového. 

 


Bottom line: Myslete kriticky. Mohli byste léto strávit brigádou, která by byla nápomocná při financování studií či vašich koníčků. Otázkou je – nepomůže vám zahraniční zkušenost či důkaz touhy po vzdělání a osobním růstu v životopisu při hledání práce, která by vás v budoucnu naplňovala?