Webový portál postnito.cz (Portál odborných studentských textů) vznikl za účelem podporovat studentské práce a umožnit studentům, aby zde svou práci publikovali. Projekt je také chce motivovat, aby se více zapojovali do odborné činnosti. Výhodou publikace odborného textu může být třeba uvedení publikační činnosti v životopise. Hlavní tvůrce projektu Maxim Kučer vyzdvihuje jeho přednosti: „Studenti by měli vědět, že lze zužitkovat desítky hodin strávených bádáním a psaním.“

Proč vznikl projekt POST a kdo stál u jeho zrodu?
Za vznikem POSTu stojí iniciativa, která chce, aby studenti mohli lépe zužitkovat své písemné práce. Zkušenost mnohých říká, že velká většina textů se nedostane dál než za hranici student-pedagog. Často tak jinak zajímavé práce zůstávají, bohužel, neobjeveny. Z vedení Katedry amerických studií FSV UK vzešel podnět na založení projektu, který by tento stav změnil a dal studentům prostor se realizovat v odborném internetovém časopise. V polovině dubna letošního roku tak byly spuštěny stránky www.postnito.cz.

V čem spočívá hlavní účel projektu?
Tím, že nyní existuje prostor, který je určen výhradně pro zveřejňování odborné činnosti studentů, doufáme, že se podaří studenty více motivovat. Chceme, aby věděli, že desítky hodin (a v případě bakalářských nebo diplomových prací mnohdy i stovky hodin) strávených bádáním a psaním seminárních prací může být zužitkováno i po konečném hodnocení pedagoga.

Jaké výhody může studentovi přinést publikace své práce v rámci projektu POST?
Chceme, aby byly publikovány zajímavé články, které by přilákaly pozornost jak širší, tak odborné veřejnosti. Pro studenty mohou práce mimo jiné sloužit jako inspirace pro výběr zdrojů nebo témat. Výhodou publikace je fakt, že studenti mají možnost mít zveřejněné své články na odborném portálu, který je pro ně relativně přístupný. Zveřejněný text si mohou uvést jako publikační činnost například ve svém životopise.

Jaká kritéria by měla splňovat publikovaná práce?
Studentská práce by měla být pedagogem hodnocena v rozmezí 1-2. Samozřejmě i takové hodnocení nemusí být zcela vypovídající, ale myslíme, že určitou relevanci má. Nicméně nic nebrání studentům, aby nám zasílali práce, o kterých si sami myslí, že jsou natolik dobré, aby byly zveřejněny na našem odborném portálu.

Jak probíhá proces schvalování práce?
Texty, které přijdou na náš e-mail (postmaster@postnito.cz), probíhají následně redakčním čtením. Konkrétní práci čte vždy jeden redaktor, který po přečtení zašle studentovi své vyjádření a případná doporučení v případě, že objevil nějaké nedostatky. Důležité je, aby nám prozatím studenti posílali články zabývající se některým z vymezených okruhů (historie, filosofie, sociologie...). Podrobnosti
o dalších kritériích jsou k nalezení v informacích pro autory.

Kdo může publikovat svou práci v rámci projektu POST?
Na POSTu mohou publikovat studenti z jakékoliv vysoké školy či univerzity. V tomto ohledu chceme být co nejvíce otevření. Cíl totiž spočívá především v motivaci studentů k psaní kvalitních prací, pro něž se chceme udržovat respektovanou publikační platformu.

Jak velký zájem projevují studenti o možnost publikace své práce?
Zájem je poměrně velký a mnoho prací stále, vzhledem k omezené kapacitě redakce, čeká na posouzení. Během příštího akademického roku také chceme vyčlenit prostředky na lepší propagaci portálu, aby se jeho jméno dostalo více do povědomí mezi studenty a aby věděli, že budeme rádi jejich dobré práce publikovat.

Obdrželi jste již nějaké práce, jež nebyly schváleny?
Pokud se nemýlím, asi osm prací schváleno nebylo. Všechny trpěly v zásadě
strukturálními nedostatky a jejich autoři o tom byli uvědomění. Samozřejmě mají možnost nám je opět poslat, a pokud budou výtky opraveny, mají velkou šanci být zveřejněny.

V současné době je možné zasílat práce náležející do oblastí politologie, historie, ekonomie, sociologie, lingvistiky a filosofie. O jaké oblasti máte v plánu do budoucna projekt rozšířit?
Rozšiřování závisí na tom, zda se nám podaří najít redaktory z jiných vědních disciplín. Pak nebude nic bránit tomu, aby se u nás objevovaly skvělé články například z oblasti přírodních věd.