Poslední dva týdny volební kampaně byly hektické. Andrej Babiš ovládl mediální dům MAFRA, promlčel se úspěšně ze spolupráce se Státní bezpečností, hrál si s Martinem Stropnickým na dětském hřišti a přivedl své kamarády do sněmovny, aby se mohl obětovat pro naše děti. 

Babišův Agrofert oficiálně převzal vydavatelství MAFRA 10. října. Díky tomu se Babiš stal vlastníkem deníků Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro, serverů iDNES.cz a Lidovky.cz a televize Óčko.

O tři dny později politická strana ANO, eufemisticky označována za hnutí, připravila Desatero morálních závazků poslance, které by mělo zamezit přeběhlictví. Je shoda s etickým kodexem Věcí veřejných čistě náhodná? Pro jistotu ho nakonec kandidáti ani nepodepsali. Asi kvůli jiným morálním závazkům.

Kandidáti hnutí napříč kraji se neshodli na výši, respektive samotné existenci poplatků u lékaře. Není se čemu divit, když za ANO kandidovali například lidé z „hnutí“ Severočeši.cz. Jejich senátor Jaroslav Doubrava je exčlenem KSČM. Po prvním důležitém hlasování se poslanecký klub rozpadne. Co teprve až přijde takové hlasování o daních. Podnikatelé, kteří Babiše podpořili před volbami, se budou ještě divit.

Dva dospělí muži na dětském hřišti

Čtrnáct dní před volbami začala Česká televize vysílat předvolební spoty. Babišovci využili svého herce na kandidátce Martina Stropnického a nahráli dojemný klip. Nejenže nejsou jako politici, protože politik u nás rovná se v očích veřejnosti grázl, ale hlavně jim záleží na našich dětech. Takže nejsou politici, sedí na dětském hřišti a myslí na budoucnost. Dva dospělí muži sedí na dětském hřišti.

Herec Ondřej Pavelka se 17. října objevil ve videu, kde vyzývá Babiše, aby konečně vysvětlil svoji (ne)spolupráci se Státní bezpečností. Od té doby uběhl skoro měsíc. Babiš se k soudu na Slovensku nedostavil a poslal za sebe jen svého právníka. Je náš budoucí ministr financí udavač Bureš? A záleží na tom někomu vůbec?

Některé své programové priority zveřejnilo hnutí ANO 21. října. Babiš se přitom zasazoval o změnu poslanecké imunity, která by podle něj měla platit pouze na veřejné projevy ve sněmovně. Za tento bohorovný příslib jsou voliči jistě vděční. Od první schůze sněmovny můžeme začít stopovat čas, za jak dlouho nastane názorový obrat.

Andrejova oběť

Pouhé tři dny před volbami, kdy ostatní strany měly své programy již týdny ve finální podobě a většinou na internetu, se hnutí ANO rozhodlo svůj volební program změnit. Babiš se hájil tím, že program není přece neměnná věc. Prý je důležité jej plnit. My si můžeme mezitím zkusit tipnout, který z nich bude ANO plnit. Asi vždy tu poslední aktualizovanou verzi. Kterou z nich ale lidé zvolili?

V superdebatě v České televizi den před volbami se Babiš přiznal, že by se klidně obětoval a přijal funkci ministra financí. Děkujeme, střet zájmů samozřejmě nepřipadá v úvahu. Dva dny poté získalo ANO přes devět set tisíc hlasů ve volbách.

Do sněmovny byli zvoleni například Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec nebo Radka Maxová. Všechny spojuje pouze to, že se s Babišem znají z Agrofert holdingu. Pozorně proto sledujte, jaká křesla budou v příštích týdnech obsazovat.

Osobně bych si dovolil hádat, že Faltýnek či Maxová povedou zemědělský výbor a Brabec hospodářský. Pokud ANO získá ministerstvo zemědělství, Faltýnek může řádit ve jménu Agrofertu přímo tam. Gratulace, dobře zahraná hra.


Bottom line: Za jak dlouho se podle vás rozpadne poslanecký klub hnutí ANO 2011?