Palestinští uprchlíci, izraelské osady, výstavba izraelských bytů na palestinském území, hádky o vodní zdroje i podobu hranic, desetitisíce mrtvých. Tím vším je v různých podobách již více než stovku let trvající izraelsko-palestinský konflikt. O posledních událostech konfliktu Vás bude informovat dnešní BRIEFING.

Po třech letech od jejich posledního přerušení byla včera v Jeruzalémě obnovena mírová jednání Izraele s Palestinou. O obnovu rozhovorů mezi oběma stranami se zasloužil především hlavní spojenec Izraele USA v čele se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym, když se mu na konci července podařilo přesvědčit obě strany k předběžné schůzce, které vyústilo v dohodu o mírových jednáních.

Rozhovory mají být přísně důvěrné a o jejich průběhu bude moci informovat právě jen americký ministr zahraničí Kerry. Podle počátečních prohlášení by měl dialog do devíti měsíců dospět k dohodě.

V rámci předběžného jednání Izrael souhlasil s propuštěním více než stovky palestinských vězňů za účelem dokázat svou dobrou vůli k pokroku. V úterý večer tak propustil prvních dvacet šest vězňů, kteří byli odsouzeni za teroristické útoky před rokem 1993, kdy byla podepsána izraelsko-palestinská mírová dohoda. Propuštění se již vrátili do svých domovů v pásmu Gazy nebo na západním břehu Jordánu.

Oběti palestinských útoků měly dva dny na podání odvolání proti vládnímu rozhodnutí o propuštění vězňů. Mnozí z nich se odvolali na izraelský nejvyšší soud, všechny jejich žádosti byly však zamítnuty. Organizace zastávající se práv pozůstalých obětí palestinských útoků tak vyhlásily úterý dnem vítězství terorismu. Na Palestinské straně však vězně nejen jejich rodiny vítaly za zvuku ohňostrojů jako hrdiny.

Oproti projevům dobré vůle však Izrael nastavuje Palestině i svou druhou tvář. Včera totiž izraelské letectvo podniklo vzdušný útok na pásmo Gazy. Stalo se tak po dopadu dvou palestinských raket na izraelské město Sderot o den dříve. Z útoku Izrael obviňuje radikální palestinské hnutí Hamás.

Dalším problémem ohrožujícím izraelsko-palestinské mírové rozhovory je schválení výstavby dalších více než devíti set izraelských bytů ve východním Jeruzalémě obývaném převážně Palestinci. Palestinští zástupci tento krok právě v den obnovy jednání považují za jasnou provokaci. Netanjahuovo rozhodnutí kritizoval už i ministr zahraničí USA Kerry.

___________________________________________________________________________
Bottom line: Je možné, že po učinění tolika sporných rozhodnutí hned v prvních dvou dnech od zahájení jednání, opravdu dojde k slibované dohodě?