Chorvatsko je z ekonomického hlediska poměrně dosti komplikovanou zemí. Po hospodářském rozkvětu na začátku milénia zemi tvrdě zasáhla hospodářská krize. Rapidně vzrůstá nezaměstnanost, která v minulém roce dosáhla téměř dvaceti procent, zvyšuje se míra inflace a s poklesem přílivu zahraničních investic a nejistou situací v Eurozóně kleslo také chorvatské hospodářství téměř o jedenáct procent. A ani vyhlídky neukazují nebe bez mráčků.

Přes bujaré oslavy pondělní noci, nebe rozzářené světly ohňostrojů a pozornost celé Evropy, však vstup do EU v samotném Chorvatsku velkou důvěru nevzbuzoval – důvody pro skepsi v řadách obyčejného obyvatelstva jsou právě evropská krize a hospodářské problémy země.

Spíše opatrná očekávání doporučují i odborníci. Nabytí členství v Unii může totiž zemi přinést i jistá negativa – otazník visí třeba nad schopností domácích firem konkurovat těm evropským, které budou mít na chorvatský trh volnější přístup. Se vstupem do EU také Chorvatsko přijde o členství v dohodě CEFTA (Central European Free Trade Agreement), díky které získávalo odbytiště výrobků v dalších balkánských zemích.

Jako protiklad k možným ztrátám v Srbsku či Bosně a Hercegovině a dalších zemích bývalého jugoslávského bloku bývají uváděny možné benefity z přístupu na mnohem větší trh EU, kde se ale vede tvrdší konkurenční boj o spotřebitele. Chorvatsku se také otevře přístup k dotacím z evropských fondů – v následujících šesti letech by to pro zemi mělo znamenat pomoc ve výši asi čtvrtiny letošního HDP (necelých 14 mld.). Analytici doufají i v obnovení přílivu zahraničních investic.

Členství v EU by Chorvatsku mohlo přinést vyšší dohled nad fungováním státu a s tím spojenou snahu o vyřešení jednoho z největších problémů země - korupce. Ta pro zemi představuje obrovský deficit a zabraňuje přílivu investorů. Podle organizace Transparency International je vnímání korupce v Chorvatsku větší nežli v mnohých korupcí sužovaných zemích, jako jsou Bulharsko nebo Česká republika. S naší vlastí má Chorvatsko společnou další z velkých překážek v činnosti podnikatelů, vysokou míru neefektivní byrokracie.

Jednou z největších a nejpřínosnějších změn pro Chorvaty bude zjednodušení volného pohybu po EU, tedy lepší možnosti pracovat nebo studovat v zemích Unie. Tyto výhody a vize dotažení slibovaných reforem se odráží ve větší přízni ke vstupu do EU v řadách mladých Chorvatů.

__________________________________________________________________

Bottom line: Jako jakákoli záležitost týkající se Evropské unie i její rozšíření vzbuzuje mnohé naděje. Vyplní se očekávání nadšených stoupenců nebo skeptiků? A co Chorvatům napovídá český příklad?