Výběr studijního oboru či oborů na vysoké škole je jedním z nejdůležitějších kroků v životě studenta. Je to volba, která neurčuje pouze zaměření při vysokoškolském studiu, ale ve většině případů i to, jakým směrem se bude jeho profesní život po získání titulu ubírat.

V souvislosti s hledáním vysoké školy a oboru je třeba zvážit celou řadu faktorů - jmenovitě například šance u přijímacího řízení, renomé dané fakulty a v neposlední řadě i možnost uplatnění na pracovním trhu. Vysoké školství nabízí nepřeberné množství studijních odvětví, jež se pochopitelně liší v mnoha ohledech.

Od kvality a náročnosti výuky přes pedagogy, kteří je vyučují, až po následné pracovní uplatnění absolventů. Pokud se chcete v džungli studijních oborů vyznat a vybrat to pravé, nebo si pouze rozšířit obzory a informovat se o zajímavostech z akademického prostředí, sledujte nový seriál TST "SUBJECTS."

Sinologie, lesnictví, hispanistika nebo strojní inženýrství?

České i zahraniční vysoké školy, ať už ty soukromé, státní nebo veřejné, poskytují pestrou paletu studijních odvětví, oborů a specializací. Přesto se mladí lidé příliš nepouští do experimentů a raději vybírají z užšího vzdělávacího profilu. Proto jistě nikoho nepřekvapí informace o tom, že je mezi studenty vysokých škol největší zájem o studium společenských věd.

Velké zástupy potenciálních adeptů se tvoří i na obory jako je ekonomie a právo. Podle ČSÚ ještě před dvěma lety tvořili mladí lidé studující společenské vědy, právo a ekonomii 34 % z celkového počtu vysokoškolských studentů. Zato na obory technické, výrobní a stavební se mladí lidé tolik nehrnou.

Přestože jsou tato studijní odvětví na druhé příčce celkové studovanosti, nárůst počtu studentů je u nich nejnižší. Co je příčinou těchto rozdílů, jaká je situace absolventů na trhu práce, co je dobré vědět před podáním přihlášky a jaké jsou zkušenosti vysokoškolských studentů - i tím se budeme v "SUBJECTS" zabývat.

Informovat se a mít přehled

Budoucí vysokoškoláci mají při hledání informací o studiu k dispozici celou škálu strohých informací, statistik a tabulek, které jim ovšem příliš neporadí. Celkový obraz studia vysokoškolských oborů chybí nebo je velmi omezený, v horším případě naprosto zkreslující.

Proto se v seriálu "SUBJECTS" budeme věnovat klíčovým a nejdůležitější informacím o tom, jak studium na daných oborech vypadá, co obnáší, v čem rozšíří vědomosti, jaké vize přináší do budoucího profesního života a kde se ho vyplatí studovat.

Součástí budou i rozhovory se současnými úspěšnými studenty a absolventy, kteří jistě poskytnou mnohé cenné a užitečné informace nejen o samotném studiu, ale i o tom, jak se připravit na přijímací zkoušky. Příspěvky seriálu "SUBJECTS" tedy budou obsahovat kompletní set informací o studijních oborech. Chybět nebude ani shrnutí novinek, praktických poznámek a přehledů.

V prvním dílu seriálu se seznámíte s teritoriálními studii, která Vám přiblížíme i rozhovorem se studentem Michalem Pečeňou. Tento měsíc se dále můžete těšit na informace o studiu literatury nebo medicíny. Doufáme, že se pro Vás příspěvky seriálu "SUBJECTS" stanou spolehlivým zdrojem zajímavých informací a užitečných rad do budoucího studijního života.