Vezmete do ruky ovladač, zapnete televizi a místo dabingu se na vás začne linout původní znění . Kde byste se museli ocitnout, aby se vám toto přihodilo? Konkrétně třeba v některé ze Skandinávských zemí, kde veškeré filmy vysílají zásadně v původním znění s titulky, což se odráží i na znalosti angličtiny jejich obyvatelů.

Zavedení větší míry titulků a původního znění a menší míry televizního dabingu rozhodně stojí za zvážení. Zamýšlí se nad ním i komentátor Jan Macháček na svém blogu v souvislosti s projednáváním potenciální povinnosti složení státní maturitní zkoušky z angličtiny. Prospělo by někomu zrušení dabingu?

Následkem zrušení dabingu by mohlo být mimo jiné zlepšení gramotnosti studentů v anglickém jazyce. Pokud někdo ohrnuje nos nad znalostmi studentů a častou neschopností složit maturitní zkoušku, měl by si uvědomit, že Češi to s jazykem vůbec nemají jednoduché. 

Čeština je angličtině málo blízká a není divu, že naučit se ji ovládat není otázkou pár hodin či dokonce i pár let. Myslím, že každý dobrý učitel angličtiny by především doporučil poslech cizího jazyka. To samo o sobě vrhá na zrušení dabingu, které by divákovi umožnilo vytvořit si k jazyku vztah, dobré světlo.

Navíc bychom se tak vyhnuli poslechu často ohraných hlasů jedné skupiny dabérů a vnímali fakt, že originální hlasy herců jsou důležitou součástí každého filmu. A nebylo by potřeba předabovávat filmové trháky, které byly před předabováním nadabované velmi povedeně.

Jednoduše řečeno, zrušení dabingu by mohlo být oživením televizní kultury. Ale prozatím jsme se dopracovali jen k zavedení zákona omezujícího hlasitost vysílaných reklam na úroveň obyčejných pořadů.

Dle mého názoru není televize v současné době médium, které by plnilo svou funkci. Když zvážíme škálu kanálů, kterou nám televize nabízí, konečný dojem není příliš uspokojivý. Televizní vysílání přerušované každých dvacet minut reklamami bych nazvala vymývačem mozků.

Večerní zprávy na nejmenovaných televizních kanálech s doprovodem dramatické či dojímavé hudby často zavání bulvárem a čtenář se ze zpráv nic důležitého nedozví. Proč nechtít změnu?

Polemika je pěkná věc a alespoň v minulosti vedla k vymýšlení nových nápadů a teorií, na nichž stojí moderní svět. Ovšem polemizovat nad tématy, která zřejmě nikdo nevnímá jako samostatná témata, není jednoduché. Ale snad právě proto je dobré se jimi zabývat.

Možná by zrušení dabingu někoho zvedlo ze židle, mladí lidé by jej uvítali a problémy s výukou anglického jazyka u nás by se zmenšily. Možná bychom se vymanili ze spárů vlády, která počítá s tím, že „čím méně vzdělaná populace, tím snadněji ji zle oblbovat a polarizovat ideologickým žvástem.“ Alespoň tak na věc nahlíží Jan Macháček. A možná by to nevedlo vůbec k ničemu. Kdo ví?

__________________________________________________________________
Bottom line: Nikdo neví, co bude příští rok, a zda to bude fungovat...