Jiří Karas se narodil roku 1942 v Brně. V padesátých letech byla jeho rodina perzekvována, sám byl vyloučen z gymnázia, jeho bratr i otec byli dokonce vězněni. V období uvolnění v šedesátých letech vystudoval Vysokou školu zemědělskou, v sedmdesátých letech studoval navíc Právnickou fakultu UK, z politických důvodů byl však vyloučen a studia dokončil až v roce 1990. V témže roce vstoupil i do politiky a to jako poslanec za KDU-ČSL, jímž zůstal po šestnáct let. Zabýval se restituční tématikou. Je znám odmítavým přístupem k potratům a podporou tradiční rodiny. V současnosti je českým velvyslancem v Bělorusku.

Co vnímáte jako hlavní poslání prezidenta a jeho povinnost vůči občanům?

Snažit se být morální autoritou a za všech okolností hovořit pravdu.

Co považujete za své nejsilnější přednosti a výhody oproti ostatním kandidátům?

O mých případných přednostech možná vědí ti, kteří mne navrhli do této funkce. Nespornou výhodou jsou mé bohaté životní zkušenosti. V mládí jsem zažil, co doslova znamená „být na ulici“. Na druhou stranu po revoluci v roce 1989 jsem se stal poslancem Parlamentu a nyní působím jako velvyslanec v Bělorusku.

Jaký máte pohled na zavedení školného a směřování školství v ČR vůbec?

Ano, jsem pro zavedení školného, ale až pro to budou vytvořeny předpoklady. Je důležité, aby studenti věděli, že jednou školné budou moci splatit. To, kam české školství přesně směřuje, nyní neví asi nikdo.

Jakou věc byste na České republice změnil, kdybyste měl neomezené možnosti?

Zřídil bych kraje a vrátil se k zemskému zřízení. Ušetřené peníze bych věnoval na podporu rodin a pozitivního demografického vývoje.

Jak hodnotíte působení předchozích dvou prezidentů Havla a Klause?

Zeptejte se mne, budu-li živ, za 15 až 20 let.

Jste známý pro svůj nesouhlas s prováděním potratů. Nesouhlasíte s potratem i v případě, že by těhotenství mohlo ohrozit život matky či dítěte, a nebo by se dítě mělo narodit postižené?

Těhotenství ve více než 99 % neohrožuje život matky. Pokud ano,  má matka právo se rozhodnout - život její nebo život dítěte. Možnost, že se narodí dítě postižené, není důvodem k potratu. Potrat žena podstupuje téměř výhradně ne ze své vůle, ale pod tlakem okolí.

Vaši rodiče byli za komunistického režimu perzekvováni, vy sám jste měl problémy nejen se studii kvůli Vaší činnosti. Jak se díváte na existenci komunistické strany v soudobé České republice a kandidaturu bývalých členů KSČ?

KSČ měla být zakázána ihned po revoluci. Dnes je pozdě. Ne všichni byli v KSČ kvůli vlastnímu prospěchu a takových lidí si vážím. Někteří prohlédli pravé záměry KSČ později. Ale v demokracii platí, že může kandidovat a být volen kdokoli, tedy i bývalý člen KSČ.

Na svých webových stránkách odsuzujete činnost ruských aktivistek Pussy Riot a ptáte se, zda by jinde opravdu vyvázly bez trestu. I přes odmítavý postoj k jejich aktivitám Vám nepřipadá jim udělený trest hrubě nepřiměřený?

Trest byl přiměřený. Tyto feministky jsou dospělé ženy, které věděly, co činí. Znaly možný následek, a především věděly, že finančně se jim to vyplatí. Doporučuji, aby si příště „zatančily“ v nějaké mešitě, třeba i v Berlíně či v Paříži.