Český politik a ekonom Miloš Zeman se narodil roku 1944 v Kolíně. Vystudoval VŠE v Praze a během Pražského jara roku 1968 vstoupil do KSČ. O dva roky později byl však ze strany vyloučen kvůli nesouhlasu s okupací, poté pracoval jako prognostik. Po sametové revoluci se zapojil do činnosti Občanského fóra, poté vstoupil do ČSSD za kterou působil nejprve jako poslanec za Jihočeský kraj, poté jako předseda poslanecké sněmovny a nakonec se stal předsedou vlády. Často mu bývá vyčítána politická arogance a korupční aféry za jeho působení. 

1. Co vnímáte jako hlavní poslání prezidenta a jeho povinnost vůči občanům?

Přispívat k politickému dialogu, pokud možno mezi všemi parlamentními stranami, nebo alespoň mezi dvěma či třemi nejsilnějšími z nich.

2. Co považujete za své nejsilnější přednosti a výhody oproti ostatním kandidátům?

To, že jsem přispěl k navázání plodného politického dialogu mezi dvěma nejsilnějšími parlamentními stranami v letech 1996-2002.

3. Jaký máte pohled na zavedení školného a směřování školství v ČR vůbec?

Odmítám školné i zápisné, ale jsem pro velice tvrdé penalizační poplatky za nesložení zkoušky, opakování semestru, prodlužování délky studia a podobně. Tyto penalizační poplatky, které by vyloučily neschopné studenty, by mohly být násobně vyšší než navrhované školné.

4. Jakou věc byste na České republice změnil, kdybyste měl neomezené možnosti?

Zavedl bych zákon o prokázání původu příjmů a majetku včetně zabavení nelegálně získaného majetku. A tím bych zaplnil věznice České republiky.

5. Jak hodnotíte působení předchozích dvou prezidentů Havla a Klause?

Oba dva byli výraznými osobnostmi. Snad právě proto jim závidí lidé, zvláště novináři, kteří osobnostmi často nejsou.

6. Proč jste během Pražského jara vstoupil do KSČ a litoval jste toho někdy?

Nelitoval jsem vstupu do té komunistické strany, která existovala v době Pražského jara. A věřil jsem, ve shodě s Leonidem Iljičem Brežněvem, že se komunistická strana postupně stane sociálnědemokratickou stranou v pluralitním politickém systému. Jakmile na to Brežněv reagoval okupací naší země, byl jsem z komunistické strany, pro nesouhlas s okupací a s počínající normalizací, vyloučen.

7. Vaše osoba je často spojována s korupčními aférami. Není to v rozporu s obrazem ideálního prezidentského kandidáta?

Korupční skandály typu rumové aféry, lehkých topných olejů a desítek možná stovek korupčních afér po roce 2002 se nedají srovnávat s korupčními aférami, které existovaly za mé vlády. Koneckonců, moji dva hlavní oponenti Hana Marvanová a Andrej Babiš konstatovali, že za mě se kradlo ve stotisících, zatímco později se kradlo v desítkách milionů a tento proces vyvrcholil miliardovými krádežemi.

8. Jaký je Váš pohled na církevní restituce a proti nim namířenou kampaň ČSSD?

Kampaň ČSSD, konkrétně billboardy, pokládám za velmi hloupou, což vůbec nemění můj názor na církevní restituce. Doporučuji, aby bylo uspořádáno referendum k této otázce z toho prostého důvodu, že se jedná o částku přesahující 130 miliard korun, kterou budou muset v případě přijetí restitučního zákona zaplatit všichni daňoví poplatníci.