Čtyřicet mladých lidí z celého světa, hala v sídle OSN pro dva tisíce diváků, čestný host Michail Gorbačov, britská herečka Janet Suzman jako vypravěčka. To vše spojuje muzikál s názvem 2050: The Future We Want. Zpěváci, herci a tanečníci ve věku od osmi do šestadvaceti let v něm představí svou vizi, jak si představují budoucnost lidstva za několik desítek let. Příběh zavede diváka do roku 2050 a vypráví o možnostech, které mohou vést k řešení současných globálních problémů.

Muzikál vznikl u příležitosti oslav dvacátého výročí založení mezinárodní neziskové organizace Green Cross International, u jejíhož zrodu stál někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Organizace se zaměřuje na témata životního prostředí, chudoby a politické nestability. Její prezident Alexander Likhotal považuje za hlavní smysl hudebního vystoupení upozornit na kritickou situaci současného světa a skutečnost, že díky velkým činům jsme schopni zajistit budoucnost pro všechny lidi na planetě.

Akci podporuje OSN, v jejímž sídle ve švýcarské Ženevě se letos 3. září muzikál poprvé představí veřejnosti. „Rádi bychom muzikál předvedli i po zářijové premiéře,“ prozrazuje prezident Green Cross International Alexander Likhotal. „Představíme jej školám, organizacím a dalším subjektům, které by chtěly přiblížit budoucnost, jakou si přejeme.“

Na společné přípravy mají účinkující patnáct dnů. Během nich nacvičují pod vedením zkušených profesionálů jednotlivé písně a choreografii sedm hodin denně. Sami však mohou do obsahu vnést své myšlenky a nápady. „Muzikál nám dává příležitost představit publiku a zaměstnancům OSN naše názory o budoucnosti,“ uvádí jediná česká účinkující Karolína Durdová.

Po boku Michaila Gorbačova a zaměstnanců OSN

Jakou cestou se k muzikálu dostala? „Miluji hudbu, divadlo a zajímám se o témata, o nichž muzikál hovoří. Když jsem tedy náhodně na internetu narazila na článek o konkurzu na tento muzikál, hned jsem věděla, že bych se něčeho podobného chtěla zúčastnit,“ vypráví dvacetiletá studentka. Jako největší přínos vystupování v muzikálu vidí v poznávání inspirativních lidí. „Tím nemyslím pouze známé osobnosti jako Janet Suzman, Michaila Gorbačova nebo pracovníky OSN, ale také ostatní účastníky muzikálu, kteří sem přicestovali ze všech možných koutů světa,“ líčí.

Účinkující pochází například z Argentiny, Sýrie, Indonésie, Baham, Nigérie, Mali, Dánska, Polska nebo Austrálie. Každý měl za úkol sdělit světu svou představu o ideální budoucnosti. „Sním o klidné budoucnosti již od doby, kdy v mé zemi začala válka,“ přiznává Joseph Terterian ze Sýrie. „Přeju si, abych se nikdy neutopila a můj ostrov zůstal nad vodou,“ uvádí Asleigh Rolle z Baham.

„Rád bych žil ve světě, který není v rukou chamtivých kapitalistů starajících se pouze o zisk. Peníze za život nevyměníš,“ míní Alex Jackson ze Spojených států. Karolína Durdová doufá, že se současná mladá generace postaví zodpovědně všem problémům a bude pracovat na efektivních řešeních, které budou brát budoucí generace v úvahu.

Původně výměnný program mezi Američany a Rusy

Na produkci muzikálu se podílí také dobročinná organizace Peace Child Organisation. Ta svolává dohromady mladé lidi z celého světa, kteří chtějí vyjádřit svůj názor na aktuální světové problémy. Provádí to prostřednictvím vzdělávacích kurzů, odborných publikací či muzikálů Peace Child. Peace Child muzikály se ve světě objevují již od osmdesátých let minulého století. První a zatím nejslavnější z nich byl uskutečněn v Sovětském svazu. Jednalo se o výměnný program mezi americkými a ruskými dětmi.

Hudbu a texty k písním složili spoluzakladatel Peace Child David Gordon spolu se svým bratrem Catem Stevensem. Autor scénáře David Woollcombe v průběhu příprav pronesl, že se OSN v současnosti potýká s řadou problémů, jako jsou přílišná byrokracie či neschopnost dosáhnout kompromisu. „Muzikál by měl povzbudit pracovníky OSN a donutit ostatní přemýšlet o významu této organizace a důvodu jejího vzniku,“ prohlásil.

V roli vypravěčky měla původně vystoupit americká herečka Sharon Stone. Kvůli účinkování na jiné akci se však musela své role vzdát a přenechat ji herečce Janet Suzman, která se narodila v Jihoafrické republice. „Muzikál nemohl přijít ve vhodnější dobu. Náš svět se nachází na křižovatce. Buď budeme pokračovat cestou ekologického ničení a vytvářet stále nové zdroje k upevnění ekonomiky. Nebo si zvolíme novou cestu a budeme využívat zdroje, které již máme, abychom podpořili udržitelnost, efektivnost a inovaci a vytvořili tak budoucnost, jakou chceme,“ popisuje Sharon Stone.

_________________________________________________________________
Bottom line:
Kdo chce muzikál zhlédnout naživo, musí se bezplatně registrovat do 28. srpna na adrese musical@gci.ch. Vstupenky jsou zdarma.