Už za dva dny začíná druhá největší filmová slavnost léta v Česku, Letní filmová škola v Uherském Hradišti. V letošním programu se dočkáte několika zajímavých hostů, poutavých premiér a mnoha filmových lahůdek zařazených do šesti hlavních sekcí. A výběr nebude jednoduchý. Vedle tun filmů (v jednom dni se jejich počet točí okolo padesátky) můžete navštívit také workshopy, koncerty, divadlo a v neposlední řadě četné párty. A samozřejmě by to nebyla letní filmová škola, kdyby nepřinášela mnohé přednášky mezinárodních i tuzemských filmových legend. Jak se s takto nabitým programem účastník festivalu popere budete dozvídat v reportech, které vám z Uherského Hradiště budu pravidelně přinášet.

První ročník LFŠ proběhl roku 1964 a byl určen pouze pro členy filmových klubů. Časem popularita akce, která se stávala místem pro setkání opozičních intelektuálů, sílila. Politická role festivalu tak lákala čím dál více diváků, logicky se ale potýkala také s odporem z Komunistické strany, která se snažila LFŠ zakázat.

Těžká porevoluční léta

Po roce 1989 však festival ztratil na své popularitě. Jezdilo čím dál méně diváků a nepomohl ani přesun akce z Trutnova zpět do Uherského hradiště, kde festival zažíval největší rozkvět na začátku osmdesátých let. Pořadatelé tak byli nuceni zamyslet se nad koncepcí celé akce.

V roce 1993 se tak LFŠ otevřela pro všechny zájemce, do programu byly včleněny projekce zahraničních filmů, zvýšil se počet promítacích míst i zařazených filmů (dříve se za celých devět dní promítalo maximálně čtyřicet filmů) a začali přijíždět také slavní zahraniční hosté. Za poslední léta jste v Uherském Hradišti mohli potkat britského režiséra Kena Loacha, maďarskou filmovou legendu Bélu Tarra, jména jako István Szabó, Carlos Saura nebo Emir Kusturica již netřeba představovat. 

A všichni svorně festival chválí, jak pro jeho atmosféru, tak pro programový výběr. Držitel Oscara za snímek Muž bez minulosti, finský režisér Aki Kaurismäki, dokonce své nadšení projevil slovy: „Z Uherského Hradiště nejsem schopen odjet. Zajistěte mi prosím ubytování na celý rok, chci být hostem LFŠ 2012.“

Starski, Costa, Jasný – legendy (nejen) evropského filmu

A ani letos nebude festival ochuzen o slavná jména. Jedním z nich je třeba polský scénárista Allan Starski, držitel Oscara za výpravu k slavnému Spielbergově dramatu Schindlerův seznam a autor scénářů k mnoha slavným snímkům, jmenovitě například k Polanského Pianistovi nebo Oliveru Twistovi.

Možná večer na baru potkáte třeba stoupající hvězdu evropského filmu Ilmara Raaga, autora úspěšného dramatu o šikaně a krutosti pomsty oceněného i v Karlových Varech, portugalského kameramana Ruie Pocase, filmového histrorika Iana Christieho nebo polského režiséra historických filmů Jerzyho Hoffmana.

Portugalsko přijede reprezentovat také Pedro Costa, cinefily uctívaný režisér uměleckých filmů, přezdívaný Samuelem Beckettem současného filmu. Balkán letos v Uherském hradišti zastupuje Goran Paskaljević, autor mnoha oceňovaných snímků, mezi nimi třeba absurdního dramatu Jak se Harry stal stromem.

Festivalu ale ani letos nechybí mnoho zvučných českých jmen. Mezi nimi jasně vystupuje hvězda režiséra a scénáristy Vojtěcha Jasného, autora klenotů české filmografie – letos restaurovaného eposu Všichni dobří rodáci, povídkové Touhy nebo poetického podobenství Až přijde Kocour v hlavní roli s Janem Werichem. České řady rozšíří i trezorový režisér a scénárista Dušan Hanák, režisér a herec Jan Kačer, nekonvenční Pavel Landovský, „černý Petr“ Vladimír Pucholt nebo Josef Abrhám.

LFŠ nabídne půvab krize a nejstaršího režiséra světa

A co nabídnou sekce letošní LFŠ? Fokus se letos zaměří na Portugalsko s bohatou historií filmu a progresivními současnými tvůrci. Portugalská sekce zahrne i retrospektivu nejstaršího a stále aktivního režiséra na světě Manoela de Oliveiry, který letos dosáhne úctyhodných sto pěti let a který přes svůj věk v minulém roce zvládl režírovat dva snímky a jednu část povídkového filmu.

Sekce Inventura nabídne nejslavnější filmy zlaté éry Hollywoodu, půlnoční hororové lahůdky, filmy doby nastupujícího nacismu nebo průřez šedesáti lety režijní kariéry legendy japonského filmu Kaneta Šindóa. Programová sekce Spektrum nabídne aktuální téma Nenápadný půvab krize, nejen té ekonomické.

Ve Visegrádském horizontu naleznete zástupce oblíbeného polského žánru historického velkofilmu šedesátých let i současnosti, českou, slovenskou, polskou, i maďarskou sklizeň úspěšných snímků posledního roku, studentské filmy, podsekci Širokoúhlá šedesátá, která nabídne černobílé snímky využívající široké plátno k hrám s prostorem. Legendou Visegrádu letos bude samozřejmě Vojtěch Jasný, jehož retrospektivu LFŠ uvádí.

Sekce AČFK uvádí nabídne filmové klasiky z letošního Projektu 100, mezi nimi například úspěšné drama Lore. Na film si můžete zajít také do letního kina v Smetanových sadech. Ve večerních hodinách můžete zajít na Dana Bártu, skupinu Umakart nebo do šapitó, kde bude probíhat například promítání roadmovie v patnácti živých písních ztraceného řidiče kamionu Johannese Benze. Nedoporučuje se vynechat ani výstavu fotografií Vojtěcha Jasného nebo expozici k hollywoodské sekci s názvem Souhvězdí Hollywoodu

________________________________________________________________
Bottom line:
Uherské hradiště je místo s historií, program LFŠ mu dodává šťávu a náplň. Ač festival začíná již tento pátek, stále není pozdě přidat se k tisícům milovníků filmu, dobrého vína a skvělé atmosféry. Pokud už však máte jiné plány, pořád můžete LFŠ sledovat na našich stránkách.