Academia film Olomouc (AFO) je jedním z nejvýznamnějších festivalů vědecko-populárních snímků v celé Evropě. Přehlídka však není pouhým sjezdem vědců a filmařů, nýbrž je z velké části určena neodborné veřejnosti. A přitom mezi laickou většinou české populace není příliš známá. To se TST alespoň zčásti pokusí změnit v následujícím článku.

AFO je nejstarším festivalem mapujícím vědecké a dokumentární filmy na českém území. Vznikl roku 1966 za spolupráce s Krátkým filmem Praha (v té době produkujícím mnohé naučné snímky), Československou akademií věd a Univerzitou Palackého v Olomouci, která je jeho hlavním pořadatelem dodnes. Základní kámen přehlídky byl položen v iniciativě univerzitního pedagoga a teatrologa Jiřího Stýskala a jeho kolegů Aleny Štěrbové a Eduarda Petrů, uznávaných divadelních a literárního teoretiků, kteří organizovali první ročník přehlídky.

Postupně se k festivalu přidala i Česká televize, která se v sedmdesátých letech začala z velké části podílet na produkci českých dokumentárních a popularizačních filmů. V osmdesátých letech se festival otevřel nejširší veřejnosti a zavedl jedny z prvních videoprojekcí v Československu. Tento krok měl velký význam pro celou českou kinematografii – po něm totiž videoprogramy z celého světa začala nakupovat i Ústřední půjčovna filmů, která tehdy zajišťovala distribuci filmů do všech českých kin.

Finanční strádání a expanze za hranice

S otevřením hranic po pádu komunistického režimu získává festival novou, mezinárodní dimenzi. Spolu se vzrůstající popularitou však paradoxně přichází první problémy „neviditelné ruky trhu“. Festivalu odpadají důležití partneři. Třeba Krátký film, který byl privatizován a osamostatnil se, se vrhá spíše do celovečerních koprodukcí.

Též finanční situace ve školství a systém financování státního filmu se vážně zhoršují. Festival se tak dostává do nemalých finančních problémů. Některé zdroje stále plynou z Akademie věd a Ministerstva kultury, ale jak už to v těchto sektorech bývá, pomoc není nikterak veliká. Organizátoři se tak stále častěji musí spoléhat na možnosti soukromé sféry.

Po revoluci přišlo několik změn jak ve vedení festivalu, tak v obracení konceptu festivalu k populárnějším tématům, aby vzápětí opět dle svého motta „Vidět a vědět“ směřoval k odbornému - pro laika však stále zajímavému - obsahu. Současný ředitel AFO Petr Bilík shrnul účel festivalu do následujících slov: „Chceme být uměleckou encyklopedií poučných a inspirujících zážitků.“

Byl jednou jeden život, BBC i National Geographic

To se festivalu v současnosti poměrně dobře daří. Jeho popularita stále stoupá, láká kulturní turisty z celé ČR a studenty, umělce či vědce z celé Evropy. Jedněmi z filmových hostů festivalu byli například tvůrce legendárního seriálu Byl jednou jeden život Albert Barillé nebo americký vědec, profesor a moderátor populárního pořadu Discovery Channel Time Warp Jeff Lieberman.

Ze slavných vědců do Olomouce v minulosti přijeli debatovat Steve Jones, významný anglický biolog, publicista a člen londýnské Královské akademie nebo vyhlášený popularizátor medicíny a přírodních věd lord Robert Winston a mnoho dalších.

Festival má dvě soutěžní sekce – soutěž světovou, které se účastní zahraniční snímky a českou soutěž, do které se mohou zapojit jen snímky tuzemské. Do obou sekcí se každoročně přihlašují stovky dokumentárních filmů či televizních pořadů. Prestiž soutěže přitom sahá tak vysoko, že v ní již tradičně o hlavní cenu soupeří pořady stanic BBC, National Geographic či Discovery Channel.

Přehlídka se však nezaměřuje pouze na samotné filmy, ale zahrnuje pod sebou mnoho koncertů, workshopů, výstav, přednášek či debatních pořadů s hvězdami přehlídky. Nezapomíná ani na ty nejmenší, pro něž organizuje dopolední představení a další akce. Přitom akreditace na festival, kterou můžete provést přímo na stránkách festivalu, je zcela zdarma a přináší s sebou navíc i volný vstup do speciální videotéky DOC.port, ve které po celou dobu průběhu akce najdete všechny soutěžní snímky.

Krása matematiky (?!) pod drobnohledem AFO

A co přesně můžete shlédnout v letošním ročníku AFO? Festival je diferencován do několika programových sekcí. Tou hlavní, která je nositelem tématu ročníku, je sekce KRÁSA ČÍSEL. Možná si také říkáte, v čem ta krása může spočívat – právě zařazené snímky nám však jednoduše odpoví, že v její hravosti a nenahraditelnosti. Takže ideální program na volné odpoledne jak pro všechny matematické šílence, tak pro experimentátory, kteří zkouší, zda se filmařům podaří obrátit nás nevěřícné na víru v matematického boha.

Téma hlavní sekce souvisí také s letošním laureátem Ceny za přínos popularizaci vědy, která poputuje do americké vědecké společnosti Mathematical Asociation of America, jejíž kořeny leží v devatenáctém století. Pro cenu si přijede její prezident Paul Manthey Zorn.

V jiném bloku se zase můžeme zahloubat, kde leží hranice mezi skutečnou vědou a PSEUDOVĚDOU, jak se také oddíl nazývá. Hlavním hostem této sekce bude světově proslulý skeptik a profesionální origamista Richard Saunders.

Další programové bloky festivalu zmíním jen namátkou, na stránkách festivalu či později na vlastní oči se o nich konečně můžete přesvědčit sami. Jsou to například témata sledující fenomén videoher, sebevražd, rozpoutávající debatu kolem (ne)bezpečí očkování, zkoumající dějiny jídla nebo objasňující mezi neodbornou veřejností nepříliš známý pojem „třetí gender“.

Na festivalu je bezesporu na co se těšit. Pokud máte čas a chcete se prostřednictvím umělecko-dokumentárních filmů přiučit něčemu novému, neváhejte a miřte směrem Olomouc.