Před výběrem vysoké školy se většina z nás první dobře zamyslí nad tím, ke kterým předmětům a směrům ho to nejvíce táhne. To však nemusí platit v Americe. Tamní univerzity mají bakalářský program Liberal Arts, který studentům umožňuje nabrat si kombinaci předmětů z jakýchkoliv oborů. Na každé škole se programy se liší, jedno je však pro Liberal Arts Colleges charakteristické – jejich studenti nejsou limitovaní jedním úzce vymezeným oborem a mají potenciál stát se odborníky v nejrůznějších odvětvích.

Liberal Arts je čtyřletý bakalářský program, který je typický pro USA a v poslední době se dostává do povědomí i v jiných zemích. Na rozdíl od českého systému může absolvent střední školy nastoupit na americkou univerzitu, aniž by věděl, jakému oboru se chce věnovat. Mladí lidé, kteří mají chuť vzdělávat se ve více odlišných oborech, mají možnost dva roky objevovat krásy zvolených předmětů a až před třetím ročníkem si zvolit, z jakého oboru by chtěli mít diplom. S takovým důležitým rozhodnutím studentům pomáhají zkušení poradci, na které je možnost se kdykoli obrátit.

K začátku studia na škole nabízející program Liberal Arts patří takzvaná Shopping Period, čili “nakupovací období”. Studenti mají možnost si v době, která se zpravidla pohybuje mezi jedním až třemi týdny, vyzkoušet předměty, které je zajímají. Pokud je předmět nezaujme, mohou se bez penále rozhodnout v předmětu nepokračovat. Na školách, kde se nabídka předmětů blíží třeba dvou tisícům, je tato možnost nedocenitelná.

Liberal Arts ovšem nejsou výhodné pouze pro nerozhodnuté studenty, nýbrž nabízejí neobyčejné možnosti také těm, kteří dobře ví, kam směřují. Další výjimečností Liberal Arts programů je možnost udělat si dvojitý bakalářský diplom. Takzvaný Double Major umožňuje studentům naplno se věnovat dvou odlišným vášním a získat v nich potřebné informace. Studenti si mohou vybrat dva předměty, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí, a získat komplexní vzdělání, které potřebují pro své budoucí zaměstnání. Taková cesta je samozřejmě náročnější, nicméně opět záleží na každém studentovi a jeho škole. Kombinace biologie a umění bude pravděpodobně náročnější než dva přírodovědné obory, kde se může učivo do jisté míry prolínat.

Různé předměty z rozličných perspektiv

Komplexnost všeobecně je motto a hlavní výhoda Liberal Arts programů. Zastánci klasického oborového bakalářského studia namítají, že Liberal Arts jsou v podstatě jen vyšší gymnázium a absolventi nemají možnost stát se odborníky. Zatímco jejich evropští vrstevníci zůstávají povětšinou na své katedře, američtí studenti se účastní přednášek společně s lidmi s odlišným zaměřením. Tak se stane, že se na přednášce z filosofie sejde biolog, technik, jazykovědec a třeba budoucí manažer. Každý z nich bude na filosofické otázky nahlížet ze své perspektivy, a tak se studenti navzájem obohatí svými odlišnými přístupy. Student se učí přemýšlet do hloubky o různých problematikách v různých souvislostech, což z něj v konečném důsledku utváří všeobecně vzdělaného člověka, schopného porozumět všemožným problémům.

“Z Liberal Arts jsem zatím nadšená,” říká Zuzana Manhartová, která studuje prvním rokem na Haverford College. “Tento systém dovoluje člověku zkusit to, co nikdy předtím nezkusil, a zároveň studovat obory, které ho zajímají, ale nechce se jim v budoucnu věnovat. Právě proto mám tu možnost v tomto semestru studovat francouzskou literaturu, i přesto, že můj obor bude v oblasti přírodních či sociálních věd. Moje kamarádka má pro změnu starověkou řečtinu a nemůže si ji vynachválit.”

"Užívám si možnost vybrat si předměty, které mne baví"

“Myšlenka za celým systémem je taková, že většina předmětů je propojená,” pokračuje Zuzana. “To, co se jednou naučíte v literatuře, budete schopni použít ať už v hodině ekonomie, tak třeba na stáži či v zaměstnání. Člověk by měl mít všeobecné vzdělání i na vysokoškolské úrovni, protože to každého z nás šlechtí. A tak si zatím užívám možnost vybrat si takové předměty, které mě baví, aniž bych musela řešit, kterým směrem se v budoucnu vydám. I když občas skutečnost, že si můžu zapsat jakýkoli předmět, dělá zápis předmětů o to složitější,” dodává Zuzana.

Komplexnost a “zaměření na vše” se odráží i v absolventově volbě povolání. Především u těch, kteří šli na univerzitu s nejasnou představou o své budoucnosti, je poměrně běžné, že po absolvování školy třeba dva roky zkouší odlišná zaměstnání a hledají to pravé.

Jak již bylo zmíněno, Liberal Arts je výsada bakalářského programu. Magisterské studium probíhá klasicky v kolejích zvoleného zaměření, tudíž o nedostatku odborného vzdělání nemůže být řeč. Zajímavé ovšem je, že spoustu velmi talentovaných studentů se spokojí s bakalářským vzděláním a o magisterský diplom vůbec neusiluje. Zatímco v Česku se na takové lidi povětšinou nahlíží jako na neschopné vystudovat “magistra”, v USA je ponechat si pouze “bakaláře” poměrně běžné a společnost to nevidí negativně.

Nespornou výhodou Liberal Arts je, že nemůžete šlápnout vedle. Spousta českých vysokoškolských studentů přeruší studium v prvním roce, protože si uvědomí, že je jimi vybraný obor nenaplňuje. Zbytečně tak ztrácí čas leckdy neúspěšným hledáním toho, co by chtěli dělat po celý svůj život, což je pro absolventa střední školy nelehkým úkolem. Ještě hůře jsou na tom studenti, kterým se příčí ztrácet čas a začínat od znova, a na škole, která je nenaplňuje, vydrží.

Studium napříč disciplínami

Studenti Liberal Arts programů se do takové situace nemohou dostat. Pokud nastoupí na vysokou školu s jasnou představou, že se budou věnovat například fyzice, ale později si uvědomí, že je více naplňuje hudba, mohou si v prvních dvou letech studia upravit svůj studijní plán, aniž by museli měnit školu či fakultu a začínat zase od nuly. Vzděláváme se koneckonců pro sebe, tudíž všechno, co se naučíme, má nějakou hodnotu.

"Liberal Arts mi dávají volnost studovat napříč disciplínami to, co považuji za důležité či zajímavé. To je užitečné zejména tehdy, pokud na důležitost některého oboru uprostřed studia změním názor - nebo pokud objevím úplně novou oblast vědění, kterou bych neměl zanedbat," objasňuje výhody studia v USA Šimon Podhajský, student druhého ročníku na Yale College.

Za Liberal Arts se dnes už ovšem nemusíte vydávat pouze do Severní Ameriky. Zatímco Karlova univerzita v tomto duchu nabízí pouze semestrový program pro cizince, v nedaleké Bratislavě funguje již od roku 2006 mezinárodní BISLA. Liberal Arts v Evropě najdeme také v Nizozemí, Francii, Anglii, Belgii, Bulharsku, Německu, Polsku, Švédsku či Rusku. Milovníky exotiky by mohly lákat vysoce prestižní školy v Singapuru, Abu Dhabi, Pákistánu nebo třeba na Filipínách.

Ať už byste se rozhodli pro univerzitu s Liberal Arts programem kdekoli na světě, jedno je jisté – potkáte spoustu zajímavých lidí různých národností, budete si moci vybrat z široké nabídky předmětů a rozšiřování vašich obzorů bude jen stěží něčím limitováno.

______________________________________________________________________________
Bottom line: Liberal arts jsou tak mimo jiné dobrým způsobem, jak dohnat nedostatky všeobecného vzdělávání na středních školách...