Mnoho studentů sní o studiu na prestižní univerzitě v zahraničí. Cambridge, Oxford či americké vysoké školy ze skupiny Ivy League ale dávají potenciálním studentům ještě jednu podmínku mimo inteligence a talentu v daném oboru. Univerzity totiž vybírají školné, jehož výše nebývá malá. Ale ani pokud nejste schopni splnit vysoké finanční nároky vybrané školy, ještě stále existují jiné možnosti, například požádat o finanční pomoc Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových. 

Podnikatel Tomáš Krsek a jeho manželka založili nadaci teprve nedávno, zatím pomohli třinácti studentům, aby mohli studovat na těch nejlepších univerzitách na světě. K tomu, aby někdo stipendium získal, je třeba vypracovat esej, proč chce člověk danou školu studovat a co by chtěl dělat po dokončení školy. Následně jsou potřeba dokumenty jako životopis, daňové přiznání rodiny a především potvrzení o tom, že uchazeč žádal o stipendium už na univerzitě, ale nebylo mu uděleno.

Nadace je tak v podstatě jednou z posledních možností, jak si splnit svůj sen o studiu na prestižní vysoké škole a otevřít si tak dveře do budoucnosti. Stipendisté se s nadací setkávají i další roky po přiznání peněžní podpory. Musí se totiž během následujících dvou let zúčastnit tří přednášek pro studenty českých středních a vysokých škol, kde vypráví o svých zkušenostech a o tom, co studium v zahraničí přináší.

Jde i o budoucnost naší země

V Česku bylo vzdělání vždy prioritou, Univerzita Karlova je jedna z nejstarších univerzit v Evropě a naše země je kolébkou mnoha vědců, myslitelů i odborníků v různých oborech. Poslední dobou ale české univerzity nemají v zahraničí takovou prestiž jako dříve. „Jména jako Oxford či Harvard jsme v mládí znali jen z knížek. V době, kdy jsme vyrůstali, bylo vlastně jedno, kde kdo vystudoval,“ říká Krsek a dodává, „v globalizujícím se světě ale hraje špičkové vzdělání čím dál tím důležitější roli.“

Studenti s titulem ze světoznámé univerzity mají určitě dobré uplatnění na trhu práce jak u nás, tak v zahraničí. Získání podpory ale není podmíněno návratem do rodné vlasti, podpora nadace spočívá v tom, že se mohou stipendisté svobodně rozhodnout, kam po ukončení studia zamíří. Nadace by ovšem byla ráda, kdyby se studenti vrátili domů do Česka jako odborníci ve svém oboru. „Národy budou prosperovat nebo upadat podle toho, jak vzdělané budou mít elity. My chceme, aby naše země prosperovala,“ tvrdí Krsek.

Nadace plánuje každý rok poskytnout deset stipendií pro studium na nejlepších světových školách. Prvotřídní vzdělání tak činí dostupnější než dříve. Třeba se v budoucnu dočkáme situace, kdy bude běžné, že desítky nejlepších českých studentů budou odcházet na Harvard nebo Yale, a Česká republika zase bude platit za líheň špičkových vědců, lékařů a jiných odborníků.

Proč studovat v zahraničí

Možná si stále říkáte, že se spokojíte s českou vysokou školou, kam se dá jednoduše dostat a kde nemusíte vynakládat žádnou snahu na zaplacení školného. Věřte ale, že v době otevřeného světa a možností studovat na jakémkoli místě na světě to opravdu není složité. Nejen, že se zlepší vaše uplatnění na pracovním trhu, ale získáte i mnoho zkušeností, mimo jiné jak překonávat různé životní překážky.

Dalším výrazným aspektem je příležitost poznat nové kultury a zvyky (nejen) v zemi, kde studujete. Mimo každodenní život ve škole a na kolejích je i na prestižní univerzitě čas na cestování, poznávání nových míst i lidí. Dokonce na školách existují různé organizace, které levné výlety pořádají. Když se díky stipendiu dostanete na univerzitu, neznamená to jen investici do vašeho vzdělání, ale i do zlepšení v další směrech.



Bottom line: „Génius bez vzdělání je jako stříbro v dole,“ řekl Benjamin Franklin. Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových v tuto chvíli přijímá přihlášky, proto pokud vám nechtějí přiznat stipendium na škole vašich snů, můžete si o něj zažádat na jejich stránkách http://www.krsekfoundation.cz.