Programy a organizace zprostředkovávající studium v zahraničí jsou dnes studenty velmi vyhledáváné. Jenomže organizaci pobytu si draze zaplatíme, nehledě na životní náklady, které jsou v zahraničí většinou mnohonásobně vyšší než v Česku. Naštěstí i u nás v České republice existují různé způsoby financování studia jak pro vysokoškoláky, tak pro studenty středních škol. V této rubrice se vám budeme snažit přiblížit některé z možností.

Středoškolská stipendia jsou většinou orientována na výběrové zahraniční školy. Bývá pravidlem, že čím je škola lepší, tím je i dražší, ale naopak má více finančních prostředků, kterými může vypomoci méně movitým studentům. Student musí prokázat dobré akademické výsledky a jisté další osobnostní kvality, jejichž druh se může na jednotlivých školách lišit.

Jak středním, tak vysokým zahraničním školám totiž narozdíl od těch našich nejde jen o známky studenta, nýbrž také o jeho osobnost a zájmy. O středoškolských stipendiích se více dozvíte v našem seriálu věnovanému středním školách v zahraničí.

Pro vysokoškolské studenty existuje stipendií celá řada – kromě známého Erasmu je zde také mnoho nadací, které nabízejí studentům finance na studium zahraniční školy výbrané studentem. Například: Nadace Zdeňka Bakaly, THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, Nadace Sophia, Fulbrightova komise, Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových", Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových, Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových a další.

Za zkoušku pak stojí také informovat se na krajském úřadě – spousta krajů nabízí svým úspěšným studentům finanční podporu při studiu v zahraničí.

Několik českých univerzit se může pochlubit množstvím partnerských škol v zahraničí, na které může student přestoupit ze své mateřské školy. Pokud studentovi nabídka zahraničních pobytů na jeho fakultě nestačí, existuje možnost zařídit si pobyt sám – student pak žádá o grant Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy coby tzv. freemover.

V neposlední řadě je tu možnost přihlásit se na zahraniční školu samostatně. “Na vlastní pěst” je přihlašovací proces možná komplikovanější, ale volba školy je pak neomezená. V některých státech existuje možnost získat od tamní vlády stipendium, pakliže jste na jejich univerzitu přijati.

Některá místa jsou Čechům vyloženě “otevřená” - například ve francouzském Dijonu existuje politologická fakulta prestižní školy Sciences Po zaměřená na střední a východní Evropu, kde jsou stanoveny kvóty na počet příjatých studentů ze zemí zmíněného regionu, včetně Česka. O německy mluvících zemích se pak říká, že není těžké do tamních škol získat stipendium, protože se dnes všichni hrnou do anglofonních zemí a zájem o němčinu upadá.

V USA zase stojí za zvážení hlásit se na prestižní soukromé školy – opět platí čím prestižnější, tím dražší, ale zároveň o to štědřejší. Šest prestižních amerických škol se chlubí tzv. Need-Blind Policy. Při selekci budoucích studentů škola nebere v potaz finanční situaci uchazeče a pokud ho přijme, nabídne mu takovou finanční pomoc, aby na školu opravdu mohl nastoupit. Tyto školy jsou: Amherst College, Dartmouth College, Harvard University, MIT, Princeton University a Yale University. Mimo spojené státy tuto strategii zvolily také školy Jacobs University Bremen v Brémách, European College of Liberal Arts v Berlíně, National University of Singapore a New York University Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech.

A proč se vůbec do zahraničí vydat?
První, co nás napadne, je určitě jazyk, který si bezpochyby zdokonalíme. Pokud je jazyk vaší jedinou motivací, proč do zahraničí vyjet, často se z něj nakonec stane pouze prostředek, který vám umožní bavit s novými mezinárodními přáteli, poznávat novou kulturu a prohloubit si znalosti ve svém oboru z odlišné perspektivy, jelikož vzdělávací systémy jednotlivých zemí fungují pokaždé jinak. Absolvování studia v zahraničí učiní člověka zodpovědnějším, otevřenějším novým věcem a obohatí jej novým pohledem na život.

Podrobné informace o zmíněných nadacích, stipendiích a školách a stejně jako rozhovory se současnými stipendisty vám poskytneme jako pokračování tohoto seriálu, který vám přinese užitečné informace a třeba se právě vám podaří vypravit se do neznáma za novými zážitky.